Nie można ukryć, że zioła są wspaniałym dodatkiem do wielu różnych potraw. Wzbogacają smak i sprawiają, że całość prezentuje się jeszcze lepiej. Czy wiedzieliśmy, że możemy mieć je zawsze pod ręką? Wystarczy posadzić zioła w doniczkach i wstawić je do naszej kuchni. Dowiedz się, które rośliny sprawdzą się najlepiej!

Dlaczego warto uprawiać zioła w doniczkach?

Niezależnie od tego, jaką potrawę przyrządzamy, zioła i przyprawy to coś, po co chętnie sięgamy. W wielu domach to składniki, których po prostu nie może zabraknąć. Jeśli zdecydujemy się uprawiać zioła w doniczkach, już nigdy nie będziemy musieli się tego obawiać. Jest to wspaniały sposób na to, aby zawsze mieć przy sobie te cenne dodatki, niezależnie od pory roku czy pogody. To pozwoli nam sporo zaoszczędzić, ponieważ nie będziemy musieli ciągle kupować nowych. Zioła w doniczkach nierzadko rosną bardzo dobrze i obficie, dzięki czemu będą też bardziej wydajne. Co więcej, te zioła, które zasadzimy we własnym domu, będą smaczniejsze i bezpieczniejsze. Nie będziemy musieli bać się, że zawierają one jakiekolwiek szkodliwe substancje, ponieważ to my będziemy odpowiedzialni za ich uprawę od początku. Nie ma wątpliwości, że szybko polubimy zajmowanie się nimi – może dostarczyć nam to sporą dawkę relaksu i wytchnienia nawet podczas wyjątkowo zajętych dni. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia z roślinami, nie ma czego się bać – zioła są bardzo łatwe w hodowli. Najważniejszą czynnością będzie ich podlewanie, z czym bez wątpienia sobie poradzimy. Piękne, zielone uprawy będą ponadto wspaniałą ozdobą w naszej kuchni. Przykują spojrzenia gości, a do tego będą roztaczać piękny aromat w całym pomieszczeniu.

Jakie rośliny możemy uprawiać w domu?

Zioła w doniczkach - jakie z nich możemy uprawiać w domu?Widzimy, jak wiele korzyści wiąże się z uprawą ziół w domu. My również możemy z nich skorzystać! Wystarczy przejść do następnego kroku, jakim będzie wybór odpowiednich roślin. Jakie z nich możemy hodować w doniczkach? Jedne z najczęściej wybieranych opcji to zdecydowanie:

  • bazylia,
  • melisa,
  • mięta,
  • pietruszka,
  • majeranek,
  • lubczyk,
  • rozmaryn,
  • tymianek.

Oczywiście możliwości jest o wiele więcej. To, które z nich wybierzemy, zależy od tego, za jakimi smakami przepadamy, a także jakie potrawy wykonujemy najczęściej. Wiele osób uprawia rośliny dla ich pozytywnych właściwości – melisa wspaniale sprawdzi się do uspokojenia nerwów, za to napar z majeranku usprawni trawienie. Podobne działanie będzie miała mięta. Jej listki świetnie nadadzą się do robienia lemoniad i drinków. Jeśli będziemy ją hodować, zawsze będziemy mogli sprawić, aby nasze napoje prezentowały się lepiej. Gdy wiemy, że bardzo często gotujemy dania z kuchni włoskiej, koniecznie powinniśmy zacząć uprawiać bazylię lub oregano. Te zioła idealnie wpasują się do tych wyrazistych, aromatycznych potraw.

Kiedy sadzić zioła w doniczkach?

Kiedy już zdecydujemy, jakie zioła pragniemy uprawiać, musimy przygotować im odpowiednią przestrzeń. Należy pamiętać o tym, że to rośliny, które potrzebują dużo słońca. Z tego względu powinny być umiejscowione w dobrze nasłonecznionym i oświetlonym miejscu. Najczęściej stawia się je na parapecie, gdzie promienie słoneczne mogą bezpośrednio przez okno docierać do nich. Z racji tego, że słońce jest niezbędne do ich prawidłowego rośnięcia, na czas sadzenia najlepiej wybrać wczesną wiosnę. Jeśli posadzimy je przez wakacje, możemy liczyć, że otrzymamy plony nawet zimą. Miejmy jednak na uwadze, że intensywne upały i wysokie temperatury mogą im zaszkodzić – wówczas warto przenieść doniczki gdzieś, gdzie mogą liczyć na choć trochę cienia. Dzięki temu pozostaną w dobrym stanie.

Jak dbać o zioła w doniczkach?

Uprawa ziół w doniczkach jest bardzo prosta, wymaga jednak pamiętania o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest fakt, że rośliny te potrzebują kompleksowego nawodnienia. Ważne, aby ich podłoże było wilgotne przez cały czas. Należy jednak uważać, by woda nie zatrzymywała się w dolnych częściach, ponieważ może to doprowadzić do przegnicia. Przydatne będzie wydrążenie małych otworów u spodu doniczki. Sadząc zioła, dobrze wiedzieć o tym, że do wspólnej doniczki możemy wstawić tylko takie rośliny, które mają podobne potrzeby. Można wstawiać razem zarówno zioła jednoletnie, jak i wieloletnie. Świetnie sprawdzą się takie połączenia jak bazylia i mięta, pokrzywa i rumianek czy też estragon i pietruszka.

Zajmowanie się roślinami to wspaniałe hobby, które ponadto działa relaksująco. Pielęgnując rośliny, możemy zapomnieć o męczących nas sprawach i po prostu poświęcić się opiece nad roślinami. Zioła nie są trudne w uprawie, dlatego sprawdzą się idealnie dla początkujących ogrodników. Możemy być zdziwieni, jak bardzo polubimy tę czynność. Może się okazać, że takie uspokajające zajęcie to coś, czego właśnie potrzebowaliśmy. Jeśli rzeczywiście tak jest, warto ogólnie zadbać o swój spokój i dobre samopoczucie. Bez wątpienia pomoże nam w tym zachowanie odpowiedniej higieny snu. Wysypiając się, pozwolimy naszemu organizmowi się zregenerować, dzięki czemu rano obudzimy się wyspani i energiczni. Taki efekt zapewni nam dobrze dopasowany materac, który spowoduje, że nasze ciało się odpręży, a mięśnie się rozluźni. W ten sposób będziemy mogli w pełni pozbyć się nieprzyjemnego napięcia. Model taki jak Hilding Fiord sprawdzi się do tego idealnie. Jeśli jednak będziemy chcieli porównać inne, sprawdzone produkty, odwiedźmy stronę www.hilding.pl, na której znajdziemy wiele równie komfortowych artykułów.

Bazylia, rzeżucha, majeranek, rozmaryn, oregano… Jest tak wiele ziół, które możemy uprawiać we własnym domu. Nawet jeśli nie mamy ręki do roślin, dajmy im szansę. Przekonamy się, jak łatwe w hodowli są zioła, a do tego, jak wiele korzyści i radości zapewniają.