Przygarnięcie psa pod swój dach wiąże się z wieloma zmianami w życiu wszystkich członków rodziny. Niezwykle ważne jest to, aby charakter pupila był dopasowany do stylu życia domowników. Tylko wtedy możliwe będzie wypracowanie wspólnej rutyny, która będzie przyjemna i satysfakcjonująca dla wszystkich. Czym kierować się podczas wybierania rasy psa?

Pies w domu – zmiany w życiu mieszkańców

Obowiązki związane z opieką nad psem to prawdziwa rewolucja w dotychczasowym stylu życia. Karmienie, dbanie o higienę, chodzenie na wspólne spacery i nauka nowych komend wiążą się z koniecznością poświęcania sporych nakładów czasu na opiekę nad czworonogiem. W związku z tym z reguły dotychczasowa rutyna dnia wymaga przeorganizowania. Jakie zmiany najczęściej okazują się potrzebne? Przede wszystkim – wcześniejsza pobudka. Przed pójściem do pracy zwierzak potrzebuje spaceru. Trzeba mu też podać śniadanie. Popołudnie z reguły jest czasem na dłuższy spacer, węszenie, naukę komend lub uprawianie psich sportów. W ciągu dnia niezbędne jest wygospodarowanie chwili na pielęgnację – ilość czasu, który jest potrzebny do wykonania zabiegów zależy od rasy psa i rodzaju jego okrywy włosowej. Ważną zmianą w życiu właściciela psa jest też dodatkowe obciążenie finansowe. Karma dobrej jakości stanowi spory wydatek, a regularne wizyty u weterynarza również należy wliczyć w domowy budżet.

Charakter i temperament – o czym pamiętać?

Rasy psów różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale również charakterem i temperamentem. Jest to niezwykle ważne! Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru, aby był on rozsądny i przemyślany?

  • Rasy psów - czym kierować się podczas wyboru czworonożnego członka rodziny?Ilość energii – rasy psów różnią się między sobą m.in. żywiołowością. Zdecydowanie inny poziom energii ma mops, który najlepiej czuje się spędzając czas z opiekunem na kanapie, a inny – labrador uwielbiający długie spacery. Od ilości energii zależą nie tylko potrzeby związane ze spacerami, ale również to, jak wiele uwagi będzie wymagał dany pies. Jest to ważne kryterium, które pozwala dopasować rasę do stylu życia członków rodziny.
  • Potrzeba ruchu – rasy, które wymagają dużej ilości ruchu, dobrze sprawdzają się w życiu aktywnych rodzin, które będą z czworonogiem chodzić na długie wędrówki lub uprawiać psie sporty, takie jak agility.
  • Potrzeba pracy umysłowej – psy pracujące, takie jak owczarki, labradory, czy golden retrievery, potrzebują stymulacji intelektualnej. Jest dla nich niezwykle ważna – gdy się nudzą, a ich dni są pozbawione rozrywki i
  • różnorodności, nie tylko czują się źle, ale również nabywają niekorzystne nawyki.
    Kontaktowość – osoby chcące posiadać psa, który będzie im towarzyszyć w ciągu dnia, powinny brać to pod uwagę podczas poszukiwania rasy idealnej dla siebie. Psi indywidualiści nie będą czuli się dobrze pod ich dachem. Nie każdy pies będzie chętnie spał ze swoim właścicielem w łóżku – nawet na najwygodniejszym materacu Hilding Modern.
  • Relacje z dziećmi i zwierzętami – niektóre rasy są lepiej przystosowane do kontaktów z dziećmi, niż inne. Warto brać to pod uwagę decydując się na przygarnięcie psa do domu, w którym są maluchy.

Czy wielkość psa ma znaczenie?

Rozmiary psa nie są najważniejszym kryterium, ale dla niektórych osób mają znaczenie. Warto pamiętać o tym, że małe mieszkanie nie wiąże się z koniecznością przygarnięcia psa niewielkich rozmiarów. Zdecydowanie większe znaczenie mają możliwości dotyczące zapewnienia zwierzakowi ruchu. Dom jest bowiem miejscem, w którym pies powinien odpoczywać! Najlepsza sytuacja ma miejsce wówczas, gdy wszelkie aktywności – zarówno sam spacer, jak i zabawa oraz nauka komend – mają miejsce na zewnątrz. Prawdą jest, że kwestia dotycząca rozmiarów zwierzaka jest w pełni subiektywna. Nie każda osoba będzie bowiem chciała dzielić swoją malutką kawalerkę z bernardynem, a w szczególności wpuszczać go do łóżka, w którym znajdują się ulubione akcesoria sypialniane od marki http://www.hilding.pl/. W kontekście tego tematu warto też podkreślić, że małe i średnie psy stanowią dobry wybór dla osób, które chcą ze swoim pupilem podróżować środkami komunikacji publicznej.

Możliwości czasowe, a czworonożny członek rodziny

Zdecydowanie ważniejszą kwestią niż wielkość zwierzaka, jest przeanalizowanie możliwości czasowych rodziny. W zależności od rasy i indywidualnego charakteru pupila, nakłady czasowe związane z opieką mogą się diametralnie różnić. Leniwy york lub spaniel będący typowym kanapowcem, będzie mniej wymagający niż dynamiczny samoyed, labrador czy szpic. Znaczenie ma też rodzaj okrywy włosowej. Psy z krótką sierścią praktycznie nie wymagają czesania. Utrzymywanie higieny w ich przypadku ogranicza się z reguły do czyszczenia uszu, zębów i przemywania oczu – średnio raz w tygodniu. Z kolei psy z długim włosiem wymagają codziennej pielęgnacji, stosowania kosmetyków, a czasem również wizyt u profesjonalnego groomera. Poszczególne rasy różnią się między sobą również pod kątem intensywności linienia – ilość gubionego włosa determinuje to, jak często będzie trzeba w domu odkurzać.

Kwestie zdrowotne

Wreszcie, przed przygarnięciem psa danej rasy, warto dowiedzieć się czy istnieją choroby, do których zwierzę może być w przyszłości predysponowane. Przykładowo, psy dużych ras często zmagają się z dysplazją stawów biodrowych. Cavalier King Charles Spaniel mogą mieć problemy neurologiczne, yorki chorują na serce, a szpice miniaturowe w zaawansowanym wieku mogą cierpieć na zapadającą się tchawicę. Co do zasady, psy małych ras żyją dłużej. Wszystko jednak zależy nie tylko od predyspozycji genetycznych, ale również trybu życia. Dieta, aktywność fizyczna i kontrole weterynaryjne – wszystko to wpływa na samopoczucie i kondycję psa.

Aby życie z psem było przyjemnością, a wspólne aktywności sprawiały frajdę zarówno zwierzęciu, jak i opiekunowi, warto dobrze przemyśleć wybór konkretnej rasy. Pies, którego charakter będzie dopasowany do stylu życia domowników, będzie czuł się zdecydowanie lepiej, a właściciele będą czerpać wiele przyjemności z opieki nad czworonogiem.