Truskawkowe nogi – nazwa jest przyjemna i słodka, ale ta dolegliwość, to nic przyjemnego. Wiele osób musi się z nimi zmagać, a zwłaszcza latem nie wyglądają zbyt estetycznie. Czym są truskawkowe nogi? Od czego powstają? Jakie są ich objawy oraz jak im zapobiegać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym są truskawkowe nogi?

Truskawkowymi nogami określa się takie nogi, na których widoczne są skupiska małych ciemnych plam, które pojawiają się zwłaszcza po goleniu nóg. Te czarne kropeczki nie wyglądają ładnie i mogą niejedną dziewczynę wpędzić w duże kompleksy. Sama nazwa “truskawkowych nóg” pochodzi od wyglądu tego problemu skórnego, ponieważ ciemne plamy przypominają owoce truskawki, a widoczne na nich małe czarne kropki imitują maleńkie pestki tego owoca. Truskawkowe nogi to otwarte zaskórniki, mieszki włosowe lub powiększone pory, które są wypełnione olejem, bakteriami oraz martwą skórą. Kiedy golisz swoje nogi, to mieszki włosowe lub zatkane pory zostają odsłonięte, a powietrze, które się dostaje do środka, sprawia, że olej utlenia się i tym samym ciemnieje.

Kiedy mogą pojawić się truskawkowe nogi?

Truskawkowe nogi - czym są i jak sobie z nimi radzićTruskawkowe nogi to jeden objaw, ale może mieć wiele czynników, które go powodują. Dlatego tak ważne jest zrozumienie mechanizmów, które powodują, że na naszych nogach pojawiają się małe czarne kropeczki.

Zatkane pory

Nie każdy wie o tym, że skóra na nogach zawiera tysiące porów, które podobnie jak pory na twarzy, mogą się zatykać. Takie zatykanie najczęściej spowodowane jest przez bakterie, martwy naskórek lub zanieczyszczenia, które stykają się ze skórą każdego dnia. Takie zatkane pory inaczej nazywane są również otwartymi zaskórnikami, a wewnątrz nich znajduje się olej. Olejowa maź po zetknięciu z powietrzem utlenia się i powoduje, że pojawiają się ciemne kropki. Większe pory na nogach mogą pojawić się na skórze przez genetykę lub zwiększone owłosienie skóry.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to nic innego niż zakażenie mieszka włosowego. Taki stan może być spowodowany goleniem, woskowaniem lub inną metodą usuwania włosów z nóg. Każdy z nich zostawia otwarty mieszek włosowy i naraża go na zakażenie. Zapalenie mieszków włosowych może być spowodowane również zetknięciem skóry z różnymi bakteriami, drożdżami i grzybami, np. w wannie z hydromasażem, kiedy pH oraz chemikalia nie zostały dobrze wyregulowane. Jeśli zauważyłeś na swojej skórze nóg małe czerwone guzki lub pęcherze, które w późniejszym czasie przekształciły się w strupki, to prawdopodobnie masz zapalenie mieszków włosowych. Wiesz, że Twoje włoski na nogach mają tendencję do wrastania? Wtedy też masz większą tendencję do pojawienia się truskawkowych nóg.

Golenie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy golenie, a zwłaszcza to niepoprawne, np. golenie się starymi maszynkami lub nieużywanie kremu do golenia, może powodować pojawienie się na skórze czarnych kropek. Różne zacięcia na nogach również mogą prowadzić do truskawkowych nóg, ponieważ powstają wtedy zapalenia mieszków włosowych oraz wrastają włoski.

Zbyt sucha skóra

Sucha skóra może powodować lub nawet nasilić objawy truskawkowych nóg. Problemem nie jest sama suchość nóg, ale podrażnienia, które są bardziej prawdopodobne, jeśli nie używasz żadnych balsamów. Dodatkowo, jeśli Twoje nogi są suche, to otwarte pory czy zapalenie mieszków włosowych będzie bardziej widoczne.

Jak pozbyć się truskawkowych nóg?

Niektóre osoby, niestety, ale są bardziej narażone na powstawanie różnych podrażnień po goleniu, w tym truskawkowych nóg. Na szczęście istnieje kilka łatwych sposobów, które mogą Ci pomóc w pozbyciu się czarnych kropek na nogach. Pierwszym z nich jest czas, ponieważ kropki po goleniu powinny z czasem zniknąć, choć czasami jest to zamknięte koło, bo zanim skóra zdąży dojść do siebie, to należy już ponownie zgolić włoski. Drugim bardzo ważnym punktem jest nawilżanie skóry. Kiedy ogolisz nogi, to dokładnie je osusz miękkim ręcznikiem i nałóż balsam lub krem nawilżający. To sprawi, że Twoja skóra na nogach będzie miękka, nawilżona i chroniona. Pamiętaj, aby balsam czy krem nie zawierał w swoim składzie alkoholu, ponieważ może to tylko jeszcze bardziej podrażnić Twoją skórę. Chłodne kompresy nakładane na nogi po goleniu również mogą bardzo pomóc. Sprawią one, że zaczerwienienie zmniejszy się, a wysypka nie będzie aż tak bolesna. Domowym sposobem na truskawkowe nogi jest również pasta aspirynowa wykonana z rozgniecionej niepowlekanej tabletki aspiryny z dodatkiem łyżeczki wody. Kiedy ogolisz nogi, to nałóż mieszankę na podrażnione miejsca i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie spłucz i posmaruj nogi balsamem. Inne produkty, które mogą Ci pomóc to olej kokosowy, aloes, oczar wirginijski oraz olejek z drzewa herbacianego. Oczywiście małe kropeczki na nogach można leczyć także specjalistycznym kremem do stosowania miejscowego, który dostaniesz w aptece za okazaniem odpowiedniej recepty. W celu jej pozyskania udaj się do lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Niektóre problemy skórne nasilają się przez stres lub nieodpowiedni sen. Dlatego tak ważne jest zadbanie o optymalny odpoczynek w trakcie nocy. Pomóc Ci w tym może idealny materac, o którym możesz więcej przeczytać na tej stronie: https://sleepinghouse.pl/. Szczególnie polecamy materace o wymiarach 100×190 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm. W artykule, który znajduje się pod tym adresem: https://sleepinghouse.pl/artykul/5-rad-na-dobry-sen-czyli-zadbaj-o-odpowiednia-atmosfere-w-sypialni przeczytasz natomiast o tym, jak zadbać o atmosferę w sypialni, aby sen był jak najlepszy. Zapraszamy do lektury!