Aktywność fizyczna to jedna z podstaw zdrowego życia. Każdy jednak może mieć swój własny sposób na wprowadzenie ruchu do swojej rutyny – zdecydowana część osób będzie preferowała spokojniejsze, mniej wymagające ćwiczenia. Jeśli jednak zaliczamy się do tej grupy, która pragnie postawić na bardziej intensywny wysiłek, koniecznie musimy spróbować treningu interwałowego!

Czym jest trening interwałowy?

Trening interwałowy to coraz popularniejsza forma ćwiczeń. Nie ma wątpliwości, że efekty, jakie dzięki niej można uzyskać, wpływają na to, że jest tak często wybierana. Warto wiedzieć, że podstawą treningu interwałowego jest zmiana intensywności zadań. Polega to na tym, że przez określony czas osoba wykonuje bardzo intensywną aktywność, aby potem przejść do takiej o umiarkowanej poziomie. Ćwiczenie są ze sobą przeplatane, dzięki czemu w praktyce jest miejsce zarówno na duży wysiłek, jak i moment luzu. Te bardziej intensywne trwają przeważnie 20/30 sekund, spokojniejsze zaś mogą przebiegać aż przez 120 sekund. Schemat treningu interwałowego składa się ponadto z kilku innych części. Najpierw ma miejsce rozgrzewka – to element, którego nie można pominąć. Rozgrzewka odgrywa niezwykle istotną rolę. Dzięki niej pobudzamy mięśnie do działania, rozgrzewamy je i przygotowujemy do wysiłku. W ten sposób możemy uniknąć kontuzji, takiej jak na przykład zerwanie mięśni. Po rozgrzewce przechodzi się do konkretnych ćwiczeń, czyli interwałów. Tutaj właśnie wykonuje się zadania o różnym stopniu intensywności. Najczęściej wymaganych jest 5 lub 4 serii interwałów, podczas których można powtarzać te same aktywności lub wprowadzić nowe. Po tej najintensywniejszej części nie można zapomnieć o rozciąganiu, a następnie chłodzeniu. Odpowiednia rutyna po treningu jest równie ważna co prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Rozciąganie czy regeneracyjne czynności są niezbędne w celu zachowania dobrego samopoczucia oraz aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, między innymi zakwasów.

Cały trening nie powinien przekraczać około 20 lub 30 minut. Wynika to z tego, że ćwiczenia są bardzo intensywne, a do tego stanowią duże obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego. Jest niezwykle ważne, aby dopasować charakter i długość interwału do potrzeb ćwiczącego. Początkujący mogą wykonywać nawet połowę ze standardowego czasu – nie powinni przekraczać swoich granic, ponieważ może to negatywnie odbić się na ich organizmie. Zwróćmy uwagę też na to, aby między treningami zrobić przerwę. Nie należy wykonywać ich codziennie bądź więcej niż 3 razy w tygodniu. Nie można jednak ukryć, że warto spróbować tę praktykę – może ona w szybkim czasie przynieść zauważalne efekty. Najbardziej ceni się ją za skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej.

Trening interwałowy - na czym polega?Dla kogo trening interwałowy?

Zanim zaczniemy trening interwałowy, trzeba się zastanowić, czy, ze względu na jego dużą intensywność, jest to odpowiednia opcja dla nas. Okazuje się, że istnieją pewne przeciwwskazania do tego rodzaju ćwiczeń. Nie jest on polecany osobom, które mają choroby układu sercowo-naczyniowego lub układu oddechowego. Odradzany jest też tym z dolegliwościami stawów oraz kobietom w ciąży. Nie powinny też wybierać go osoby bez żadnego doświadczenia w ćwiczeniach, o dużej nadwadze. Może być dla nich zbyt obciążający. Jeśli jednak regularnie się ruszamy i pragniemy podnieść poprzeczkę, trening interwałowy sprawdzi się idealnie. Będziemy zadowoleni z jego działania szczególnie w momencie, w którym zależy nam na szybkim wysmukleniu sylwetki i spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej.

Jak zacząć praktykować trening interwałowy?

Co zatem należy zrobić, aby zacząć praktykować trening interwałowy? Na początek zastanówmy się, czy chcemy wykonywać go w domu, czy też na siłowni. Dla początkujących osób zdecydowanie lepsza będzie praktyka z trenerem, który przedstawi prawidłowy sposób ćwiczeń i upewni się, że dobrze je wykonujemy. Jeśli jednak czujemy, że damy sobie radę sami z tym typem treningu, możemy w internecie wyszukać interesujące nas praktyki. Znajdziemy wersje zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych, o różnym czasie trwania.

Jak zapewnić sobie lepsze efekty?

Dzięki aktywności fizycznej możemy poprawić naszą odporność, wydolność, a także wzmocnić mięśnie. Dowiedziono, że codzienny ruch oddziałuje korzystnie również na samopoczucie – podczas wykonywania sportu produkowany jest hormon szczęścia. Dzięki temu możemy też zmniejszyć poziom stresu i odsunąć na bok negatywne emocje. Nie ma wątpliwości, że wysiłek będzie mieć ponadto korzystny wpływ na nasz sen. Gdy nasze ciało jest zmęczone, moment zaśnięcia przychodzi o wiele szybciej. Myśli, czy zmartwienia, które co noc mogą nas dręczyć, w tym przypadku schodzą na drugi plan, a my możemy się skutecznie zrelaksować. Jeśli planujemy wprowadzić aktywność fizyczną do naszego życia na stałe, warto zastanowić się nad dopasowaniem nowego materaca, który zapewni nam największy komfort i pomoże w regeneracji. Podczas wyboru przyda się artykuł https://sleepinghouse.pl/artykul/materace-dla-aktywnych-sprawdz-ktory-wybrac. Sprawdzone i godne uwagi produkty odnajdziemy na stronie http://www.sleepinghouse.pl/. Uważajmy na to, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Ważne jest, abyśmy mieli wystarczająco miejsca, tak abyśmy znaleźli wygodną pozycję. Osoby śpiące w pojedynkę powinny sprawdzić modele dostępne na https://sleepinghouse.pl/12-materace/s-1/rozmiar-80×200.

Wybór nowego materaca powinien zainteresować nas, tym bardziej że skuteczny odpoczynek stanowi ważną część treningu. Odpowiada za regenerację mięśni – to dzięki odpowiedniemu wypoczynkowi nasze ciało może dojść do siebie i wrócić do formy. Czas na odpoczynek jest niezbędny. Jeśli go nie znajdziemy, ryzykujemy większą szansą na doznanie kontuzji czy nieprzyjemnych dolegliwości. Regularne wysypianie się, relaksowanie, a także ćwiczenia rozciągające pomogą nam uzyskać lepsze efekty. Będziemy mieć więcej siły, a nasz organizm będzie przygotowany na wysiłek. Dzięki temu będziemy mogli się rozwijać i pokonywać swoje kolejne granice.

Trening interwałowy to świetny sposób, aby wprowadzić do naszego życia więcej aktywności fizycznej. Dzięki tej praktyce spalimy kalorie, a do tego rozbudzimy nasze ciało. Upewnijmy się jednak, że wykonujemy ćwiczenia prawidłowo, aby uzyskać pożądany efekt i uniknąć jakichkolwiek kontuzji.