We współczesnych czasach telefon jest czymś, bez czego nie może się obyć większość osób. Trudno nam wyobrazić sobie choć jeden dzień bez sięgania po komórkę. Prawdę mówiąc, w zasadzie każdy z nas jest w pewnym stopniu uzależniony od telefonu. Obecne modele służą już nie tylko komunikacji z innymi ludźmi, ale także rozrywce czy pracy. Z telefonu korzystamy nawet podczas wykonywania innych czynności, np. w trakcie podróży, nauki czy nawet korzystania z ubikacji. Zdecydowanie można stwierdzić, że nie brzmi to zbyt optymistycznie. Czy uzależnienie od telefonu jest zatem faktycznie groźne? Jaki może mieć ono wpływ na nasze zdrowie? Na te pytania odpowiemy sobie w tym artykule!
Czym jest fonoholizm?
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że żadne uzależnienie nie jest niczym dobrym. Często pociągają one za sobą nieprzyjemne skutki, które mogą znacząco wpłynąć na nasze życie. Nie inaczej jest w przypadku uzależnienia od telefonu — nazywa się je fonoholizmem. To przypadłość, która zalicza się do grupy uzależnień behawioralnych, czyli nałogów związanych z wykonywaniem określonych czynności. Fonoholizm polega zatem na nadmiernym zainteresowaniu telefonem komórkowym, a korzystanie z tego urządzenia wykracza poza zwyczajowe ramy i wpływa niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie. O uzależnieniu mówi się w szczególności wtedy, gdy dana osoba korzysta z telefonu przez większość dnia. Występuje wtedy pewien niekontrolowany przymus sięgania dosłownie co chwilę po to urządzenie, nawet jeśli nie istnieje żaden wyraźny ku temu powód.
Objawy uzależnienia od telefonu
Uzależnienie od telefonu to nie tylko ciągłe zerkanie na jego ekran. Fonoholizm wykazuje niestety szereg innych objawów. Przede wszystkim dotyczy on sytuacji, w której uzależniony spędza dużą ilość czasu w ciągu dnia na korzystanie z telefonu, a w tym na przeglądaniu mediów społecznościowych oraz grach mobilnych. Taka osoba wręcz nie rozstaje się ze swoim telefonem, a jeśli go zgubi lub nie może używać, czuje rozdrażnienie, a nawet wpada w agresję. Swój telefon zawsze musi trzymać w dłoni lub w zasięgu swojego wzroku. Poza tym sprawdza każde powiadomienie i odczuwa potrzebę nieustannego wysyłania wiadomości tekstowych. Z telefonu korzysta nawet podczas jazdy samochodem czy innych codziennych czynności, co może przekładać się na wydłużenie ich czasu trwania. Osoba uzależniona ogranicza również spotkania z bliskimi i znajomymi. Zdecydowanie bardziej woli komunikować się z nimi za pomocą telefonu. Jeśli już dojdzie do spotkania, zazwyczaj nie jest zainteresowana jego przebiegiem, a w trakcie nieustannie używa swojej komórki. Potrafi nawet opuścić spotkanie w celu odebrania dzwoniącego telefonu. Chory często także regularnie robi sobie selfie lub zdjęcia innego typu, które później wrzuca na swoje media społecznościowe. Jeżeli natomiast inne osoby wiedzą o jego uzależnieniu, będzie próbował kryć się przed nimi z korzystaniem z telefonu. Zazwyczaj rezygnuje również z innych form aktywności i możliwości spędzania wolnego czasu na rzecz telefonu komórkowego. Nierozstawanie się z komórką może także powodować zaniedbanie obowiązków oraz pracy. Ponadto poczucie bezpieczeństwa jest w takim przypadku uzależnione od bycia online. Często też występuje lęk przed zaległościami w internecie — tego typu zjawisko nazywamy FOMO (fear of missing out). I choć osoby uzależnione unikają bezpośredniego spotkania z przyjaciółmi, często odczuwają strach przed osamotnieniem. Co więcej, nawet jeśli zdają sobie sprawę ze swojego problemu, nie chcą pomocy i nie godzą się na rozstanie ze swoimi telefonem.
Czy fonoholizm jest groźny dla zdrowia?
Opisane powyżej objawy uzależnienia od telefonu komórkowego mogą wskazywać tylko na jedno — fonoholizm jest groźny dla zdrowia, zwłaszcza tego psychicznego. Nadmierne korzystanie z telefonu niesie ze sobą naprawdę poważne skutki. Przede wszystkim może stać się przyczyną problemów w ważnych sferach życia. Z racji tego, że prowadzi do zaniedbania obowiązków oraz relacji z innymi, często wręcz niszczy sferę zawodową, szkolną, uczuciową oraz społeczną. Osoba uzależniona przekłada bowiem istotę telefonu nad wszystkie inne aspekty życia. Robi wszystko, aby jak najwięcej czasu przeznaczyć na korzystanie ze smartfona, nawet kosztem pracy, edukacji czy zadbania o siebie. Nie zauważa utraty wagi, zmęczenia. Nie przejmuje się tym, że spożywa niezdrowe pokarmy. Krótko mówiąc, uzależnienie od telefonu wiąże się z pogorszeniem ogólnego funkcjonowania organizmu. Często pojawia się także bezsenność ze względu na użytkowanie telefonu w godzinach wieczornych oraz nocnych. Uzależnionej osobie doskwierają ponadto trudności z zasypianiem. Dlatego też warto wyposażyć się w wysokiej jakości podłoże do snu, które zapewni odpowiedni komfort podczas wypoczynku. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200 znajduje się szereg wygodnych materacy- jeden z nich z pewnością będzie idealnym rozwiązaniem do Twojego łóżka. Natomiast w tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/52_problemy-ze-snem znajdziesz więcej przyczyn bezsenności, które akurat mogą dotyczyć Ciebie. Fonoholizm jest więc naprawdę groźny nawet dla zdrowia fizycznego. Może skutkować także problemami z koncentracją, zaburzeniami pamięci oraz bólami głowy. Poza tym odstawienie telefonu przyczynia się do występowania objawów odstawiennych, takich jak: pogorszenie nastroju, lęk, a także mimowolne ruchy palców imitujące pisanie na klawiaturze ekranu smartfona.
Jak walczyć z fonoholizmem?
Niestety walka z tego typu przypadłością nie należy do najłatwiejszych. Jeśli tylko zauważyliśmy u siebie lub u innej osoby niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej zacząć działać. W bardziej rozwiniętym stadium uzależnienia jest bowiem znacznie ciężej wygrać z nałogiem. Poza tym warto zdawać sobie sprawę, że walka z fonoholizmem wymaga czasu, cierpliwości i oczywiście dużych pokładów silnej woli. Pierwszym krokiem jest zrozumienie swojego problemu oraz wykazanie chęci do zmian. Świetnym rozwiązaniem będzie natomiast wyznaczenie limitów na korzystanie z urządzeń mobilnych. Nie warto jednak rzucać się od razu na głęboką wodę — normy powinny być stopniowo ustalane, aby uzależniony szybko się nie zniechęcił, a posiadał jednak więcej czasu na życie w świecie realnym. Niekiedy dobrym wyborem będzie także usunięcie z telefonu aplikacji, które pochłaniają większość naszego dnia. Jeżeli jednak po kilku tygodniach samodzielnej walki z uzależnieniem nie zauważyłeś pozytywnych efektów, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Często wydaje nam się, że uzależnienie od telefonu jest czymś naturalnym we współczesnym świecie. Okazuje się jednak, iż nałóg ten może pociągać za sobą naprawdę poważne konsekwencje. Nie należy zatem bagatelizować problemu uzależnienia od telefonu.