Starość określana jest mianem jesieni życia, drugiej młodości czy złotego wieku. Jest wpisana w funkcjonowanie każdego z nas i nie można jej uniknąć. Jednak wszyscy mamy wpływ na to, w jaki sposób będziemy funkcjonować podczas emerytury. Sprawdź jak zadbać o witalność i zdrowie w starszym wieku!
Kiedy zaczyna się starość?
Osoby po 50 roku życia mogą pod kątem kondycji biologicznej odbiegać nawet o 10 lat od wieku metrykalnego. Właśnie dlatego w tym przedziale wiekowym można spotkać zarówno ludzi wyglądających na emerytów, jak i ich rówieśników prezentujących się młodo i promiennie. Dobrze wiadomo, że nie tylko geny mają wpływ na taki stan rzeczy. Choć nie istnieją żadne magiczne sposoby na odmłodzenie, dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia możliwe jest poprawienie swojej kondycji. Dzięki gruntownej analizie mechanizmów starzenia się zidentyfikowano, co tak naprawdę odpowiada za ten proces.
Wiek biologiczny można utrzymywać z łatwością na poziomie niższym od tego metrykalnego. Dbanie o zdrowie i zapobieganie problemom związanym ze starzeniem się, otwiera nowe perspektywy zawodowe i osobiste, a także wspiera zdolność do podejmowania wielu różnorodnych wyzwań.
Jakim mechanizmom jesteśmy w stanie zapobiegać poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia?
- miażdżycy tętnic;
- problemom z cholesterolem;
- wysokiemu ciśnieniu;
- obniżaniu zawartości wody w poszczególnych tkankach;
- spadkowi poziomu białek, hemoglobiny i różnych enzymów;
- zwyrodnieniom stawów;
- zaburzeniom procesu przemiany materii.
Zdrowie psychiczne seniorów
Dbanie o zdrowie psychiczne seniorów jest kluczowe dla ogólnego dobrego samopoczucia i jakości życia w późniejszym wieku. W tym celu ważne jest to, aby starsze osoby wciąż utrzymywały aktywne życie społeczne. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi znacznie przyczyniają się do dobrego samopoczucia. To samo dotyczy rozwijania hobby i zainteresowań.
Równie ważne jest utrzymywanie aktywności umysłowej. Czytanie, rozwiązywanie łamigłówek i nauka nowych rzeczy, pomagają w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu, zapobiegają problemom z pamięcią i poważnym chorobom o charakterze neurodegeneracyjnym.
Na zdrowie psychiczne osoby starszej wpływa też szeroko pojęty styl życia. Zdrowia dieta i regularna aktywność fizyczna to podstawa! Często pojawiającym problemem są zaburzenia snu. Brak regeneracji odbija się negatywnie na nastroju i energii do działania. Z tego powodu ważne jest to, aby w sypialni każdej osoby starszej znalazł się wygodny, tani materac 90×200 cm. Podłoże do spania w dużym stopniu determinuje efektywność nocnego wypoczynku.
Jak dbać o zdrowie fizyczne?
Jakich zasad powinna przestrzegać każda starsza osoba, aby zapewnić sobie komfort funkcjonowania jak najdłużej?
- Zdrowa dieta – posiłki powinny być dobrze zbilansowane. Muszą dostarczać ciału wszystkich substancji odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
- Regularne badania – raz na kilka miesięcy warto udać się na profilaktyczne badania. Jest to kluczowe dla monitorowania stanu zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów. Laboratoria diagnostyczne są dziś dostępne zarówno w każdym większym mieście takim, jak Zabrze, jak i w niewielkich miasteczkach. Dostępność do badań jest więc doskonała.
- Utrzymanie prawidłowej wagi – zbyt wysoka masa ciała zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się wielu poważnych chorób. Dlatego dieta i ruch to podstawa.
- Nawodnienie – w zaawansowanym wieku zwiększa się ryzyko odwodnienia. Ważne jest więc utrzymanie prawidłowej równowagi płynów.
- Aktywność fizyczna – spacery czy nordic walking to idealna forma ruchu dla każdego emeryta.
- Odpoczynek i sen – kluczową potrzebą organizmu jest sen. Każda starsza osoba powinna mieć dostęp do wygodnego i ergonomicznego materaca oraz komfortowej poduszki.
- Unikanie urazów – seniorzy są narażeni na kontuzje. Mogą być one dla nich bardzo niebezpieczne ze względu na to, że ciało osoby w zaawansowanym wieku może mieć problemy z efektywną regeneracją.
Jak pomóc seniorowi w zachowaniu witalności?
Osoby starsze dla zachowania witalności potrzebują wsparcia rodziny. W miarę własnych możliwości warto dbać o potrzeby bliskich seniorów. Miejsce zamieszkania emeryta musi być bezpieczne i dostosowane do jego potrzeb. Jeśli możesz, pozbądź się z niego przeszkód, zainstaluj poręcze i antypoślizgowe wyniki.
Pomagaj też w utrzymaniu zainteresowań i pasji seniora. Wspieraj uczestnictwo w hobby i spędzaj czas ze swoją bliską osobą. Społeczne kontakty i spotkania w szerokim gronie to podstawa! Weź pod uwagę również monitorowanie przestrzegania zaleceń lekarza. Zdarza się, że starsze osoby zapominają o regularnym przyjmowaniu leków. Możesz wspierać też duchowość seniora, jeśli jest to dla niego ważne. Wspólne uczestnictwo w obrzędach religijnych wiele znaczy dla niektórych starszych osób.
Przeczytaj też: Jaki materac dla dziecka wybrać?