W dzisiejszych czasach ból kolana nie jest niczym nowym. Tego rodzaju dyskomfort może pojawić się z uwagi na naciągnięcie lub przeciążenie tkanek, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji czy przetrenowanie. Natomiast, jeśli mówimy o przeciążeniu, to wówczas pojawia się stan zapalny, a wraz z nim ograniczona ruchomość stawu. A co robić?
Przyczyny i objawy przeciążenia kolana
Przeciążenie kolana to nie żart. Do jednych z najczęstszych przyczyn, z jaką zgłaszają się pacjenci, zalicza się osłabienie mięśnia czworogłowego, który odpowiada za stabilność stawu kolanowego. Uwzględnia się tutaj także tzw. kolano kinomana, czyli potoczne określeni zapalenia stawu rzepkowo-udowego. Stan zapalny może wynikać z niewłaściwej techniki uprawiania sportów. Niezaprzeczalnie, objawów przeciążenia kolana nie da się nie zauważyć – w końcu pojawia się ból, który nie jest na tyle silny, aby uniemożliwiał chodzenie, ale powoduje podświadomą potrzebę ochrony stawu. Do innych objawów zalicza się sztywność stawu, problemu z wyprostowaniem i zginaniem kolana oraz uczucie ograniczonej ruchomości. Często utrudnione są podstawowe czynności, takie jak chodzenie, kucanie czy nawet wstawanie z łóżka.
Przeciążenie kolana a kontuzja
Staw kolanowy otaczają liczne tkanki miękkie, które często ulegają uszkodzeniom. Najczęstszym powodem jest wcześniej wspomniane osłabienie mięśnia czworogłowego uda, które może prowadzić do poważnych kontuzji. Wydaje się to dziwne, jednak w wielu sytuacjach stanowi czynnik mogący na zawsze wykluczyć nas z wszelkich aktywności. W jaki sposób? Najczęściej odpowiada to za niewłaściwą stabilizację stawów, które są podatne na uszkodzenie. Co więcej – wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, że ból kolana to coś, co należy zaakceptować. Ignorowanie tej dolegliwości może doprowadzić do poważnych stanów zwyrodnieniowych, a także sprawić, że staniemy się bardziej podatni na kontuzje spowodowane przeciążeniem.
Jak radzić sobie z przeciążeniem kolana
Jeśli widzimy ewidentne objawy przeciążenia kolana, to nie należy ich ignorować! W pierwszej kolejności postarajmy się odciążyć bolący staw. Wystarczy dać sobie kilka dni przerwy w treningu i postawić na odpoczynek w komfortowych warunkach, jakie zapewnia kołdra całoroczna. Należy również pamiętać o tym, aby nie siedzieć cały czas w jednym miejscu, wykonując pracę siedzącą. Brzmi to absurdalnie, ale wstawanie od biurka na 5 min co każdą godzinę pomoże w odciążeniu kolana. Dobrym rozwiązaniem jest także gimnastyka i ćwiczenia wzmacniające. Jednak najlepszym, co możemy zrobić dla swoich obolałych stawów, jest wizyta u specjalisty oraz poddanie się rehabilitacji. W ten sposób jesteśmy w stanie przyspieszyć powrót do pełnej sprawności, a także znacznie zmniejszyć ryzyko dalszego rozwijania się stanu zapalnego i powstania poważnych zwyrodnień.
Nadwyrężone oraz przeciążone kolano to nic przyjemnego. Ból w znaczącym stopniu utrudnia funkcjonowanie – w tym prawidłowe chodzenie. Warto zatem już przy pierwszych objawach zadbać o swój staw kolanowy.