Wielu z nas określa medytację jako trening świadomości lub też praktykę, która w dużej mierze opiera się na ćwiczeniu umysłu. W tym czasie nasza uwaga skupia się na chwili obecnej, co pozwala nam wejść w stan relaksu. Pozwala to uwolnić się od wszelkich zmartwień, trosk i problemów. Co więcej – w znacznym stopniu redukuje poziom stresu. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas medytację traktuje jak pierwszy etap nowego życia. A o czym warto dodatkowo pamiętać?

Medytacja jako nawyk

Jeśli myślimy o medytacji, jako nowym etapie w naszym życiu, to nie należy traktować jej rutynowo. Stanowi ważny element życia, na który warto poświęcić czas, najlepiej każdego dnia, o tej samej porze. W ten sposób jesteśmy w stanie przyzwyczaić swoje ciało i umysł do regularnej praktyki. Po jakimś czasie stanie się to oczywiste jak poranna toaleta czy śniadanie. W końcu pozwala na zrelaksowanie się, zapewnia pozytywną energię na cały dzień i po prostu stanowi dobre rozpoczęcie dnia!

Medytacja jako pierwszy etap wejścia w nowe życieWewnętrzny dialog – dlaczego warto go robić?

Wielu z nas myśli, że wewnętrzny dialog to coś dziwnego i niepotrzebnego. Jak się okazuje, warto to wdrożyć, gdyż pozwala na zrelaksowanie się oraz odprężenie. Wynika to z faktu, iż umysł staje się spokojny z uwagi na przyjrzenie się wewnętrznym rozterką w czasie wewnętrznego dialogu. Pozwala to na dokładną analizę problemu, poszukanie odpowiedniego rozwiązania i wybaczenia sobie ewentualnych błędów.

Pozycja do medytacji

Wielu z nas rezygnuje z medytacji z uwagi na fakt, iż nie może wysiedzieć w jednej pozycji. Musimy zatem zdawać sobie sprawę z tego, że powinna ona charakteryzować się:

  • stabilnością – nasze mięśnie nie powinny dodatków pracować, abyśmy mogli wytrzymać w konkretnej pozycji
  • komfortem – miejscem medytacji może być np. materac dla alergików, który zapewnia nam wygodę.

Znajdując się w jednej pozycji, warto się odprężyć i trzymać oczy swobodnie przymknięte.

Spokojny oddech

Na koniec zwracamy uwagę na oddech. Warto postawić na świadome oddychanie, czyli wsłuchanie się we wdech oraz wydech. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest liczenie ich długości, jednak wiele osób twierdzi, że skupianie umysły na tej czynności może przyczynić się do utraty odpowiedniej długości Rekomenduje się zatem wdychanie od stóp do czubka głowy. Po wyrównaniu przychodzi czas na utrzymanie płynności. Starajmy się zniwelować przerwy pomiędzy oddechami tak, aby mogły swobodnie w siebie przechodzić.

Niezaprzeczalnie, medytacja to jedna z najpopularniejszych technik relaksu. Pozwala na oczyszczenie umysłu oraz wyzbycie się codziennego napięcia psychicznego. Co więcej, jej regularne praktykowanie poprawia pamięć, uodparnia na stres i dodaje energii.

Przeczytaj także: