Prawidłowa pielęgnacja skóry to spore wyzwanie nawet dla osób, które cieszą się zdrową i gładką cerą. Wszelkiego rodzaju problemy, takie jak zaskórniki, trądzik czy często powstające przebarwienia, wymagają specjalnej uwagi i troski. Jeśli posiadasz cerę problematyczną, koniecznie przeczytaj poniższy tekst i zainspiruj się naszymi radami dotyczącymi prawidłowej rutyny pielęgnacyjnej.

Co pogarsza stan cery problematycznej?

Czym tak właściwie charakteryzuje się cera problematyczna? Przede wszystkim, można łatwo zaobserwować nadmierną produkcję sebum. Skóra błyszczy się w szczególności w tzw. strefie T. Dodatkowo, martwy naskórek nie złuszcza się samoczynnie w prawidłowy sposób, a wynikiem tego jest zatykanie się ujść gruczołów łojowych. Wszystko to prowadzi do powstawania zaskórników, rozszerzonych porów, a nawet zmian ropnych. Bardzo często te problemy dermatologiczne wiążą się z powstawaniem nieestetycznych przebarwień pozapalnych, a nawet blizn (w szczególności po nieprawidłowo wygojonych zmianach ropnych).

Kiedy konieczne jest wprowadzenie nowych nawyków pielęgnacyjnych?

Pielęgnacja cery problematycznej w 5 krokachWygląd skóry jest najważniejszą wskazówką dotyczącą tego, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Często jednak sygnały, które wysyła, nie są prawidłowo odczytywane. Na co warto zwracać uwagę i czym sugerować się podczas wybierania kosmetyków? Przede wszystkim – zaczerwienienie. Towarzyszy przesuszeniu, a czasem również sugeruje występującą właśnie reakcję alergiczną. Gdy rumień utrzymuje się przez dłuższy czas, zaleca się intensywne nawilżanie skóry i wybieranie delikatnych kosmetyków. Gdy zaczerwienieniu towarzyszy pieczenie, może to sugerować odwodnienie. Wówczas konieczne jest nie tylko wprowadzenie do codziennej pielęgnacji nawilżających kosmetyków, ale również dbanie o picie jak największych ilości wody. Wiele osób zapomina o tym, że na stan skóry wpływają nie tylko kosmetyki! Ważne jest też dbanie o zbilansowaną dietę i wypoczynek. Sen w wygodnym łóżku, na komfortowym materacu – np. jednym z asortymentu https://sennamaterace.pl/115-materace-200×200, ergonomicznej poduszce, a przede wszystkim przez odpowiednią ilość czasu, to podstawa zdrowej cery! To właśnie podczas snu komórki mają szansę się regenerować i odbudowywać.

Jakie inne objawy mogą wskazywać na błędy w pielęgnacji? Ściągnięcie skóry podobnie jak pieczenie, świadczy o odwodnieniu. Ten sam wniosek należy wyciągnąć również po zaobserwowaniu łuszczenia się naskórka. Zdarza się, że suche skórki pojawiają się też w sytuacji używania kilku kosmetyków zawierających w swoim składzie kwasy. Wówczas zaleca się zmianę zawartości toaletki na łagodniejsze produkty. Niepokojący powinien być też szary i ziemisty kolor, który może sugerować zbyt małe ukrwienie. Wówczas przydatne okazują się systematycznie stosowane peelingi, a także wzmacnianie skóry poprzez stosowanie preparatów witaminowych – np. serum z witaminą C. Cera może też reagować na stres. Jeśli z dnia na dzień traci jędrność, a na jej powierzchni pojawia się wiele niedoskonałości, warto na chwilę zwolnić, zadbać o siebie i zagwarantować sobie trochę wypoczynku.

Codzienna rutyna pielęgnacyjna w 5 krokach

  1. Oczyszczanie – oczyszczanie skóry to najważniejszy element codziennej pielęgnacji. Pominięcie tego etapu to duży błąd! Wówczas nawet idealnie dobrany krem nie przyniesie żadnych efektów. Rano, powinno się stosować delikatne produkty – np. pianki czy żele, które nie naruszą bariery hydrolipidowej. Z kolei wieczorem coraz częściej poleca się stosowanie dwuetapowego oczyszczania. Jest to szczególnie ważne dla pań, które codziennie nakładają makijaż. Wówczas należy najpierw zastosować płyn micelarny, a następnie produkt podobny do tego użytego rano. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przejść do kolejnego etapu pielęgnacji.
  2. Tonizacja – tonik jest ważnym elementem pielęgnacji, ale nie może zastąpić produktu oczyszczającego! Obecnie odradza się też korzystanie z toników, które w swoim składzie zawierają alkohol. Tonik dobrej jakości, stosowany regularnie, jest w stanie utrzymać pH skóry na prawidłowym poziomie. Jest to szczególnie ważne dla osób posiadających właśnie skórę problematyczną ze względu na to, że dobre pH zmniejsza prawdopodobieństwo pojawiania się niedoskonałości.
  3. Nawilżenie – wiele osób zmagających się z problemami skórnymi unika kosmetyków nawilżających w obawie, że wzmogą pojawianie się niedoskonałości. Jest to jednak mylne założenie! Ilość sebum zwiększa się w sytuacji, gdy skóra nie otrzymuje kremów nawilżających ze względu na to, że sama stara się uniknąć odwodnienia. Korzystanie z dobrych kremów nawilżających to podstawa leczenia trądziku, zmniejszania widoczności zaskórników czy łagodzenia podrażnień.
  4. Złuszczanie – peelingi i toniki kwasowe rozpuszczają martwy naskórek. Warto stosować je zamiast tradycyjnych peelingów, których wcieranie w skórę przenosi bakterie i zwiększa ilość niedoskonałości.
  5. Ochrona przeciwsłoneczna – bez względu na rodzaj skóry, zawsze konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Promieniowanie nie tylko powoduje utlenianie się sebum, które jest przyczyną powstawania zaskórników, ale również przyspiesza proces starzenia się skóry. Krem SPF powinien stanowić obowiązkowy element codziennej rutyny pielęgnacyjnej przez 365 dni w roku!

Czego skóra wrażliwa i problematyczna nie lubi?

Zmagając się z problemami skórnymi, warto unikać kilku nawyków i postarać się, aby je całkowicie wyeliminować. Przede wszystkim – spanie w makijażu. Wszystkie funkcje regeneracyjne są wówczas zaburzone. Nawet 8 godzin snu na idealnie dobranym materacu nie przyniesie wówczas oczekiwanych efektów. Warto mieć na uwadze to, żeby zawsze osuszać skórę twarzy. Wilgoć sprzyja ucieczce wody z naskórka i wzmaga przesuszenie. Jednoznacznie odradza się też korzystanie z toników zawierających w swoim składzie alkohol. Rozszerza on naczynia krwionośne i bardzo intensywnie podrażnia skórę. Destrukcyjny wpływ ma też zbyt częste stosowanie peelingów z granulkami, a także nadmiar wystawiania się na słońce.

Dbanie o stosowanie kosmetyków dobrej jakości, a także o systematyczną, regularną i rzetelną pielęgnację, może sprawić, że nawet problematyczna skóra będzie wyglądała doskonale! Warto zadbać o te proste nawyki pielęgnacyjne, aby uniknąć powstawania zaskórników, niedoskonałości i podrażnień.

Przeczytaj też:

  1. 5 rad, jak dbać o kręgosłup podczas snu
  2. Czy sen sprawia, że chudniemy?
  3. Zmiana czasu – dlaczego przestawiamy zegarki?