To, w jakim nastroju budzimy się rano, może bezpośrednio wpłynąć na to, jak będzie wyglądała reszta naszego dnia. Warto zatem dopilnować, aby codziennie wstawać wypoczętym i pełnym energii. Dzięki temu zapewnimy sobie dobre samopoczucie przez cały czas. Jak to zrobić? Poznaj nasze sposoby!

Pożywne śniadanie

Od dawna wiadomo, że jedzenie dostarcza nam nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ale także dużej dawki energii. Dlaczego by nie skorzystać z tego rano, kiedy szczególnie potrzebujemy dodatkowej motywacji? Zapewni nam to pożywne, wartościowe śniadanie. Spożywając je, zyskujemy energię i siłę do działania. Pamiętając o zjedzeniu czegoś rano, unikamy sytuacji, w której zmęczenie przejmuje nad nami kontrolę. Postarajmy się jedynie o to, aby śniadanie to składało się z odpowiednich produktów. Unikajmy artykułów o wysokim poziomie cukru, które, jak mówią badania, wzmagają zły nastrój, a nie go poprawiają. Postawmy lepiej na jedzenie bogate w węglowodany, które dostarczą nam energii na długo. Świetnie sprawdzą się również wszelkie zdrowe alternatywy dla przekąsek – owoce, batoniki musli, owsianki. Dobrą opcją będzie też przygotowanie kanapek z ciemnego pieczywa, które zawiera dużą ilość błonnika, pozytywnie wpływającego na pracę układu pokarmowego. Nie zapomnijmy też o dostarczeniu białka. Na szczęście, jeśli chodzi o produkty śniadaniowe, jest ono niezwykle prosto dostępne. Nadadzą się zarówno jogurty, serki, jak i jajka w postaci jajecznicy bądź omletu.

Jak być energicznym i wypoczętym rano?Dawka ruchu

Czujemy się ospali i pozbawieni energii? Najlepszym sposobem, aby to zmienić, będzie zmobilizowanie się do aktywności fizycznej. W ten sposób bardzo szybko pobudzimy nasze ciało do działania. Nie zapominajmy, że to właśnie wysiłek jest odpowiedzialny za wydzielanie hormonów szczęścia w naszym organizmie. Jeśli rano będziemy się ruszać, nasz humor na pewno się poprawi. Będziemy mogli też skutecznie zminimalizować poziom stresu i zacząć dzień na spokojnie, bez zbędnych zmartwień. Mimo iż na początku może być nam trudno przekonać się do porannej aktywności, z czasem przekonamy się, jak istotna ona jest dla naszego samopoczucia. Pamiętajmy, że to wcale nie musi być coś wielkiego – nie każdy będzie w stanie rano przebiegać kilka kilometrów. Równie dobrze sprawdzi się delikatna praktyka jogi, pilatesu lub po prostu krótki spacer. Chodzi o to, aby po prostu zmotywować nasze ciało do wysiłku.

Ekspozycja na słońce

Gdy nadchodzi zima, a dni stają się coraz krótsze, zaczynamy bardziej doceniać słońce i jego pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Z tego względu, kiedy mamy okazję, dopilnujmy, aby skorzystać z jego dobroczynnego działania w stu procentach. Okazuje się, że ekspozycja na słońce to kolejny z czynników, który może zadecydować o naszym porannym samopoczuciu. Jeśli chcemy być pewni, że będzie ono dobre, postarajmy się rano wychodzić na słońce. To wspomoże produkcję witaminy D, która odgrywa kluczową rolę dla naszego zdrowia.

Poranne rytuały

Jeśli się postaramy, każdy czas możemy uczynić przyjemnym. Jest to możliwe nawet w przypadku porannego wstawania. Mimo że istnieją osoby, dla których jest to naprawdę duże wyzwanie, są sposoby na to, aby się do niego przekonać. Mowa o porannych rytuałach, które zapewniają nam przyjemność. Chcąc, aby nasz humor rano był jak najlepszy, powinniśmy postarać się, aby robić rzeczy, które wywołują uśmiech na naszej twarzy, a nie wręcz przeciwnie. Postawmy na takie czynności, za którymi naprawdę przepadamy. Może być to krótka medytacja, pisanie w dzienniku czy też słuchanie ulubionej piosenki. Takie aktywności pomogą nam być bardziej uważnymi. Spowodują też, że chętniej będziemy podnosić się z łóżka, ponieważ będziemy wiedzieć, że czeka na nas coś, co z przyjemnością uczynimy.

Nawodnienie

Woda stanowi istotną część naszego organizmu. Nic dziwnego, że jej niedobór może wywoływać niechciane skutki. Zapobiegnijmy temu, już od rana dbając o nawodnienie. Woda spowoduje, że nasz umysł się oczyści, a organizm będzie lepiej pracować. Łatwiej będzie też się nam skoncentrować na tym, co nas czeka. Dobrym zamiennikiem dla wody może być świeżo wyciskany sok, który dodatkowo dostarczy nam różnych cennych witamin. W zimowe poranki sprawdzi się też herbata – wybierzmy taką, która ma działanie pobudzające.

Komfortowe podłoże snu

Bez wątpienia aspekt, który w największym stopniu oddziałuje na to, w jakim stanie budzimy się rano, to nasze podłoże snu. Od niego bowiem zależy, czy będziemy mogli się skutecznie odprężyć, a także czy nasze ciało będzie miało zapewnioną komfortową pozycję. Jeśli powierzchnia, na której śpimy, jest niewygodna, możemy odczuwać różne nieprzyjemne konsekwencje. Mowa szczególnie o bólu kręgosłupa, karku czy szyi. Te części ciała zdecydowanie najbardziej cierpią z powodu nieodpowiedniego podparcia. Nic dziwnego, że rano nie dopisuje nam humor, kiedy budzimy się z dyskomfortem i różnymi dolegliwościami. Brak dobrze dopasowanego materaca powoduje też, że nie jesteśmy w stanie znaleźć wygodnej pozycji. Nigdzie nie jest nam na tyle swobodnie, aby w pełni się odprężyć. To skutkuje tym, że przewracamy się z boku na bok i nie potrafimy zasnąć. Rano nie dość, że jesteśmy obolali, to jeszcze niewyspani. Możemy to zmienić, inwestując w sprawdzone artykuły sypialniane. Upewnijmy się, że otoczenie, w którym śpimy, jest wystarczająco komfortowe. Pomoże nam w tym dopasowany materac, który musi być dostosowany do nas zarówno pod względem właściwości, jak i rozmiaru. Dla tych, którzy śpią w pojedynkę, ale poszukują szczególnego komfortu, idealnie sprawdzą się produkty z kategorii https://sleepinghouse.pl/157-materace-80×190-cm. Leżąc na wygodnym, solidnym podłożu, o wiele lepiej będziemy spać, a to z kolei poskutkuje tym, że rano będziemy budzić się odprężeni i gotowi do zaczęcia nowego dnia.

Nie ma nic przyjemniejszego od budzenia się rano wypoczętym i pełnym energii. Jeśli już wtedy będziemy w dobrym humorze, cały dzień przebiegnie dla nas równie pozytywnie. Będziemy mieli też więcej motywacji i chęci do wypróbowania różnych rzeczy. Nie ma wątpliwości, że warto o to zadbać!

Przeczytaj także:

  1. Materace dla aktywnych – sprawdź, który wybrać!
  2. Kiedy należy wymienić materac na nowy?
  3. Materace ze statusem wyrobu medycznego – tylko dla chorych?