Bez wątpienia dieta to jeden z najistotniejszych czynników, które oddziałują na prawidłowy rozwój dziecka. Już od najmłodszych lat należy zadbać o to, aby jadłospis malucha był zdrowy i urozmaicony. Warto zacząć od wprowadzenia odpowiedniej porcji warzyw i owoców. Jak jednak zachęcić dzieci do spożywania tych produktów? Sprawdź!

Dlaczego należy uwzględnić warzywa w diecie dzieci?

Warzywa odgrywają szczególną rolę w naszej diecie. Należy jednak dopilnować, aby znalazły się również w jadłospisie dzieci, ponieważ są im potrzebne do prawidłowego rozwoju. Dostarczają wiele cennych substancji i składników, które wpływają na procesy zachodzące w organizmie. Witaminy i minerały umożliwiają codzienne funkcjonowanie. Znajdziemy tam między innymi kwas foliowy, potas, magnez, żelazo czy witaminy K i A. Dzięki produktom z dużą ilością witaminy C możemy skutecznie wzmocnić odporność. Witamina A, obecna na przykład w marchewkach, poprawia zdolność widzenia i oddziałuje korzystnie na stan skóry. Wiele warzyw dostarcza też błonnik, który odpowiada za prawidłową pracę układu trawiennego. Co więcej, spożywanie warzyw od najmłodszych lat ułatwia opanowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli jak najwcześniej zachęcimy dzieci do zdrowej diety, są większe szanse, że będą się prawidłowo odżywiać również w przyszłości. Jest to niezwykle ważne, jako że może to zapobiec wielu poważnym chorobom, takim jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca.

Jakie warzywa wprowadzić jako pierwsze?

Jak wdrożyć warzywa w diecie dzieci?Zdajemy sobie już sprawę z tego, jak ważne są warzywa w żywieniu dzieci. Pamiętajmy jednak o tym, że to, jakie produkty będą najlepsze dla naszej pociechy, zależy od jej wieku. Inne składniki będzie mógł zjeść niemowlak, a inne kilkulatek. Warto mieć to na uwadze, wprowadzając warzywa do diety najmłodszych. W przypadku niemowlaków powinniśmy postawić na takie artykuły, które mają delikatny, łagodny smak, a w dodatku rzadko uczulają. Świetnym pierwszym warzywem będzie marchewka. Możemy podać ją ugotowaną lub w formie przecieru. Następnie dobrze sięgnąć po brokuły, ziemniaka czy dyni, które również możemy przygotować na miękko. Warzywa są istotnym elementem rozszerzania diety u maluchów. Zdecydowanie warto rozpocząć ten proces od nich, ponieważ dzięki temu niemowlak szybciej przyzwyczai się do smaku warzyw i w przyszłości będzie chętniej je spożywał. U starszych dzieci możemy bardziej urozmaicić jadłospis i skorzystać z wielu różnych rodzajów warzyw podczas przyrządzania potraw. Dobrym wyborem będzie wykorzystywanie z produktów sezonowych, których jest najwięcej w danej porze roku. Okazuje się bowiem, że takie warzywa mają największą ilość składników odżywczych i witamin.

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Mimo że jedzenie warzyw posiada tak wiele korzyści, nie wszystkie dzieci są przekonane do ich spożywania. W młodym wieku często występuje brak apetytu, który sprawia, że maluchy niechętnie próbują nowych smaków i często nie mają ochoty na różne posiłki. Jeśli nasze dziecko również działa w ten sposób, zwróćmy na to uwagę. Nie przymuszajmy go na siłę do jedzenia czegoś, na co wcale nie ma ochoty, ponieważ wtedy jego niechęć jeszcze bardziej wzrośnie. Jeśli chodzi o warzywa, świetnym pomysłem będzie zapewnienie różnych opcji. Możemy przygotować warzywa na parze, pieczone lub jako sałatkę. Mając różne alternatywy, maluch wybierze to, za czym rzeczywiście przepada. Kiedy jednak nasze dziecko i tak jest niechętne do spożywania zdrowych produktów, możemy spróbować urozmaicić sposób ich podawania. Postawmy na ciekawe, kolorowe talerze ułożone w kreatywny sposób. Nie ma wątpliwości, że wtedy nawet warzywa wzbudzą zainteresowanie u malucha. Możemy też postarać się przemycać warzywa do innych przepisów. Przygotowując makaron, do sosu dodajmy paprykę, czosnek czy pomidory, a następnie je zblendujmy. W takiej formie dziecko nawet nie będzie wiedzieć, że je warzywa. Warto też zadbać o to, aby maluch mógł sam eksperymentować z jedzeniem. Podczas gotowania poprośmy go o pomoc, aby czuł, że ma jakiś wkład w tym procesie. Pozwólmy mu dotykać warzywa i je próbować, aby mógł się z nimi oswoić. To zwiększy szanse na to, że z czasem się do nich przekona.

Sposoby na wprowadzenie warzyw do diety dziecka

Wdrożenie warzyw do diety dziecka to wyzwanie, któremu próbuje sprostać wielu rodziców. Nawet jeśli może wydawać nam się, że jest to bezowocny proces, nie poddawajmy się. Jest wiele przepisów, które możemy wypróbować. Nie ma wątpliwości, że w końcu któryś posmakuje naszemu maluchowi. Najmłodsi lubią wszystko to, co kolorowe i ciekawe. Miejmy to na uwadze, przygotowując im różne produkty spożywcze. Świetnym pomysłem będzie przyrządzenie koktajli owocowo-warzywnych. Napoje te będą wyróżniać się charakterystyczną barwą, co na pewno zaintryguje dzieci. Aby zrobić taki koktajl, będziemy potrzebowali na przykład gruszki, dyni oraz brokułów. Świetnie sprawdzi się też połączenie pomarańczy, marchewek oraz buraka, które zachwyci wyrazistym, różowym kolorem. Innym pomysłem na wprowadzenie warzyw jest podanie ich w formie przekąski. Pokrójmy ogórka, paprykę czy marchewkę na malutkie kawałki, które będą łatwe do jedzenia. W takiej postaci możemy włożyć je do lunchboxa, którego maluch będzie mógł zabrać ze sobą do szkoły lub przedszkola. Szukając pomysłu na obiad, możemy przyrządzić placki z dodatkiem cukini czy ziemniaków, zapiekankę serowo-warzywną lub pizzę z warzywami.

Jak jeszcze zadbać o samopoczucie dziecka?

Dieta to jeden z wielu elementów, który wpływa na prawidłowy rozwój i samopoczucie dziecka. Nawet jeśli zadbamy o ten aspekt, nie powinniśmy zapominać o innych kwestiach, od których również zależy dobrostan naszej pociechy. Warto zatroszczyć się też o to, aby jej sen był jakościowy i spokojny. W tym celu należy zwrócić uwagę na to, czy materac, na którym śpi nasz maluch, jest odpowiednio do niego dopasowany. Od tego bowiem zależy, jak się wyśpi. Jeśli podłoże snu będzie źle dopasowane i niekomfortowe, może to nie tylko spowodować problemy ze snem, ale też wytworzyć wady postawy. W sytuacji, w której maluch często śpi z rodzicami, dobrze zatroszczyć się też o materac w głównej sypialni. Wysoki poziom komfortu zapewnią nam produkty ze strony https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200.

Warzywa powinny znaleźć się w diecie nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Jeśli jednak nasz maluch nie jest zbyt chętny do spożywania ich, postawmy na kreatywne sposoby podania. Warzywno-owocowe koktajle, lunchboxy, świeżo wyciskane soki – to na pewno przypadnie dzieciom do gustu!