Obecnie coraz więcej wykorzystuje feng shui do tworzenia harmonii w swoim mieszkaniu. Nie ma się co dziwić – porządek w mieszkaniu przekłada się na porządek w życiu. Idea ta odnosi się do chińskiej, starożytnej praktyki planowania przestrzeni tak, aby była ona zgodna z naturą. W znaczeniu dosłownym feng shui oznacza wiatr i wodę, a ich celem jest kierowanie przepływem pozornej energii zwanej chi. Znając podstawy, na czym powinniśmy się skupić przy wprowadzaniu zasad feng shui w swoim mieszkaniu?
Feng shui – poznaj zasady pięciu żywiołów i kolorów pogłębiających powodzenie
Za podstawę feng shui przyjmuje się żywioły, do których zalicza się drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Z nimi wiążą się odpowiednie kolory, które pozwolą na skierowanie energii na konkretne potrzeby. Oto kilka znaczeń kolorów w feng shui:
- niebieskie i ciemnozielony (woda i ziemia) – kojące kolory odzwierciedlające relaks, spokój oraz przygodę,
- brąz (ziemia) – daje nam stabilność, ale nadmierna dominacja brązu na dłuższą metę może dawać poczucie ciężkości,
- zieleń (drewno) – kolor nadziei, rozwoju spokoju, rodziny oraz nowych początków,
- pomarańcz (element ziemi – zwiększa szczęście, moc oraz wzmacnia koncentrację,
- czerwony (ogień) – kolor szczęścia, pasji, sławy, siły oraz mocy.
Jakie są najważniejsze zasady feng shui w mieszkaniu?
Każda koncepcja kieruje się zasadami. W przypadku feng shui wyróżnia się 5 najważniejszych koncepcji, o których każdy z nas powinien pamiętać przy aranżacji swojego mieszkania. A do czego się odnoszą?
Zrezygnowanie z dużej ilości mebli
Swobodny przepływ energii może być utrudniony przez zbędne przedmioty w pomieszczeniu. Zaliczają się do nich niefunkcjonalne meble, które wprowadzają tylko zbędny chaos.
Wpuszczanie światła
Energia ze światła jest w przyrodzie niezwykle ważne, a najlepszym jej źródłem będą okna. Nie można tutaj pominąć także pozytywnej energii czy roślin – w końcu ich pozytywna aura może być niezwykła.
Poznanie przeznaczenia każdego pomieszczenia
Każde pomieszczenie powinno być stworzone w konkretnym celu. Łazienka służy nam do mycia, pielęgnacji czy innych czynności związanych z higieną, a kuchnia – do przyrządzania posiłku. Uwzględniając to, z pewnością łatwiej będzie nam dopasować meble i dodatki.
Określenie najważniejszej funkcji w pomieszaniu
Oprócz przeznaczenia, każde pomieszczenie musi mieć określoną funkcję, którą będą reprezentowały poszczególne przedmioty. W przypadku sypialni jest to łóżko, a w salonie najczęściej telewizor.
Równowaga
Bez dwóch zdań istota feng shui jest równowaga. Odnosi się to do odpowiedniego rozmieszczenia mebli, dążenia do symetrii czy odpowiedniej estetyki. W ten sposób jesteśmy w stanie zapanować nad przepływem energii i nie tylko.
Urządzanie mieszkania a feng shui
Powyższe zasady feng shui wprowadza się do wszystkich pomieszczeń w naszym domu. Jednak osoby początkujące z pewnością zastanawiają się, na czym tak naprawdę skupić się w najbardziej strategicznych pomieszczeniach. Oto najważniejsze rady!
Feng shui w sypialni
Sypialnia to miejsce, które obowiązkowo musi być zaaranżowane według zasad feng shui https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/171_zaaranzuj-sypialnie-wedlug-zasad-feng-shui. Pozwala to na poprawę jakości snu, a także życia miłosnego. Postawmy tutaj na kojącą paletę kolorów, nastrojowe oświetlenie oraz wygodne łóżko. Najlepiej wyposażyć je w komfortowy materac https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200, który jest idealnie dopasowany do osobistych potrzeb oraz preferencji użytkownika lub użytkowników. Oprócz tego zainwestujmy w inne akcesoria sypialniane, a także miękkie tkaniny czy solidny zagłówek.
Feng shui w łazience
To niewielkie pomieszczenie powinno być stworzone w jasnych barwach. Optycznie przestrzeń większy lustro, które dodatkowo pozwala na ćwiczenie charyzmy czy podziwianie efektów pracy nad swoim ciałem. Inną kwestią jest czystość, która powinna być tutaj traktowana w sposób priorytetowy. Zadbajmy o to, aby toaleta była zamknięta, kranu sprawne, a każda rzecz znajdowała się na swoim miejscu. Warto także wyobrazić rośliny czy olejki eteryczne zapewniające rozkosz naszym zmysłom.
Feng shui w kuchni
Tutaj dominuje ogień, a stworzenie harmonijnego wnętrza pozwoli na swobodny przepływ energii. Jest on ważny m.in. przy przygotowywaniu posiłków. Czynność ta często wymaga on nas po brudzenia sobie rąk oraz całego otoczenia, dlatego musimy zadbać tutaj o porządek – i to nie tylko po jedzeniu! Postawy na zamknięte oraz otwarte szafki, w których panuje ład. Z blatu pozbądźmy się zbędnych gadżetów lub znajdziemy dla nich miejsce na półkach. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie tutaj świeżych i aromatycznych ziół.
Współczesny tryb życia wręcz wymaga wdrożenia zasad feng shui – w końcu dzięki niemu jesteśmy w stanie zagwarantować sobie przestrzeń pełną spokoju. W ten sposób odprężymy się po długim i ciężkim dniu, a także zbierzemy siły na kolejny.