Zdrada w małżeństwie jest wyjątkowo bolesna i to niezależnie od tego, kto zdradził. Wiele osób uważa, że w tym przypadku najlepiej powiedzieć prawdę, niż prowadzić podwójne życie z innym partnerem. Ta ciągła, wyniszczająca i stresująca niepewność może być przyczyną gorszego samopoczucia, które w negatywny sposób przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Statystycznie mężczyźni zdradzają częściej, jednak kobiety również nie dotrzymują wierności. A jaka może być przyczyna zdrady oraz po czym jesteśmy w stanie ją rozpoznać?

Dlaczego dochodzi do zdrady?

Zdradę określa się jako świadome zawiedzenie zaufania drugiej osoby, a także wiąże się z niedotrzymywaniem wierności partnerowi. Zazwyczaj rozumiemy ją jako naruszenie wyłączności seksualnej, jednak emocjonalne przywiązanie, flirty czy nadmierne spędzanie czasu z innymi osobami również można traktować jako zdradę. A jakie są jej przyczyny w małżeństwie? Najczęściej mówi się o:

  • braku seksualnej satysfakcji w związku lub pragnienie dodatkowych doznań w sypialni, które są nieakceptowalne przez partnera,
  • brak spełnienia emocjonalnego, odnoszący się do zanikania emocjonalnej bliskości,
  • chęci zemsty, która ma być odwetem za doznaną krzywdę, przez co dochodzi do niej pod wpływem silnych emocji,
  • brak uwagi lub poczucia bezpieczeństwa, które ostatecznie doprowadzą do szukania pocieszenia w ramionach innej osoby,
  • zmianie fizycznego wyglądu partnera, przez co staje się mniej pociągający,
  • wypaleniu uczuć, jednak odejście jest zbyt bolesne lub niemożliwe z powodu np. wspólnego kredytu, domu czy dzieci.

9 sygnałów, że żona lub mąż nas zdradza

Jak rozpoznać zdradę żony lub mężaNiezaprzeczalnie osoby, które zdradzają, starają się jak najbardziej unikać bezpośredniej konfrontacji z partnerem. Oznacza to, że ich słowa są odpowiednio wyważone, a każdy gest odpowiednio przemyślany. Czasami jednak faktycznie idzie zauważyć pewne zmiany, które mogą stanowić pierwszy sygnał o niewierności żony lub męża. A na co warto zwrócić uwagę?

Nastawienie do tematu zdrady

Czasem pierwszym sygnałem ostrzegawczym może być podjęcie przez partnera tematu zdrady. Być może chce zbadać grunt i sprawdzić, co na ten temat myślimy lub chce przekonać nas, że zdrada to nic takiego.

Partner obsesyjnie chroni swoją prywatność

Każdy z nas chce zachować w związku pewną dozę prywatności, jednak jej nadmierne chronienie jest podejrzane. Nierozstawanie się z telefonem czy brak kontaktu ze znajomymi partnera może wywoływać pewne podejrzenia odnośnie zdrady.

Czujemy się nieważni w związku

Uczucie to pojawia się, gdy partner ignoruje nasze potrzeby — zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Unika także okazji, aby się do nas zbliżyć, za to chętnie wychodzi z domu.

Partner spędza większość dnia poza domem

Ciągłe nadgodziny, nieplanowane delegacje czy wyjścia ze znajomymi na kilka godzin? Są to najczęstsze argumenty, aby wyjść z domu i spotkania się z kochankiem lub kochanką. Powinniśmy je traktować jako znak ostrzegawczy, zwłaszcza gdy nagle się pojawiły.

Niechęć do spędzania czasu razem

Osoba zdradzająca zazwyczaj nie spędza z nami czasu. Objawia się to poprzez unikanie wspólnych wyjść na miasto, do restauracji czy kina. Często ma to odzwierciedlenie także w prostych, domowych czynnościach, takich jak zakupy, których już razem się nie robi.

Zmiana zachowania partnera

Nagłe zdystansowanie się lub przymilanie do nas może być oznaką zdrady — zwłaszcza jeśli nie istnieje żaden powód do nagłej zmiany zachowania. Widać to najczęściej w łóżku http://sprezynowe-materace.pl/, a także domowych czynnościach. Zmiana zachowania najczęściej zależy od tego, czy osoba zdradzająca boryka się z wyrzutami sumienia.

Bezpodstawne rozliczanie pieniędzy lub oszczędzanie na wspólnym budżecie

Małżeństwa przeważnie mają wspólne kąta oraz wspólne wydatki. Niepokojącym sygnałem jest nagłe rozliczanie nas z każdej złotówki oraz oszczędzanie na wspólnym budżecie. Je sto równolegle ze zwiększeniem wydatków partnera, których nie da się uzasadnić.

Zmiana w strefie seksualnej

Wspólne spanie i zbliżenia nagle zastępuje wyprowadzka partnera na kanapę, na której śpi wraz z materacem nawierzchniowy https://hilding.pl/kategoria/materace-nawierzchniowe/. Dodatkowo pojawia się oziębłość i niechęć do zbliżenia.

Ciągłe kłótnie i różnica zdań

Osoba zdradzająca często chce doprowadzić do rozpadu związku poprzez kłótnie. Dotyczą one poważnych i błahych tematów. Partner może kłócić się o łóżko i o to, kto powinien spać na wygodnym materacu od https://www.sleepmed.pl/. Częstym tematem mogą być także obowiązki domowe, finanse czy plany na przyszłość.

Zdrada może pojawić się na każdym etapie związku, jednak zawsze ma uzasadniona przyczyną. Najczęściej jest to utracona w związku namiętność lub po prostu kłótnie. Niemniej jednak czasem partner może przestać się nami interesować czy też szukać przygód na boku. Wówczas pojawiają się charakterystyczne sygnały w zachowaniu oraz sposobie komunikacji z nami.