Przeprowadzając remont domu, nie zapomnijmy o istotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Spędzamy tam dużo czasu, dlatego też warto zadbać o to, aby była to czysta, miła przestrzeń, która będzie współgrać z resztą domu. Jakie elementy sprawdzą się w wystroju łazienki? 

Dlaczego warto zadbać o wystrój łazienki? 

Nie można ukryć, że bagatelizowanie wystroju łazienki byłoby dużym błędem. Jest to miejsce, w którym przebywamy długo zwłaszcza rankiem, przygotowując się do rozpoczęcia dnia oraz wieczorem, odprężając się po jego zakończeniu. Te momenty mają duży wpływ na to, jak ułoży się cały nasz dzień – z tego powodu należy zadbać, aby wystrój łazienki był dla nas przyjemny.

Co więcej, łazienka to takie miejsce w domu, w którym możemy w pełni się zrelaksować. Odpoczywamy tam podczas gorącej kąpieli, wykonujemy pielęgnację twarzy i ciała, czy też śpiewamy pod prysznicem. Ciesząca oko aranżacja łazienki jeszcze bardziej umili te chwile.

Nawet jeśli łazienka w naszym mieszkaniu nie jest zbyt duża, warto dopilnować, aby była dobrze urządzona. Odpowiedni wystrój może przemienić nawet najbardziej ponure miejsce w ciekawą przestrzeń. W ten sposób też dbamy o nasz komfort – inwestując w solidny prysznic czy pojemne szuflady, stawiamy na naszą wygodę, a to również jest niezwykle istotne.

Gdzie szukać inspiracji? 

Kiedy już postanowiliśmy, że nasza łazienka wymaga remontu, kolejnym krokiem powinno być zdecydowanie, w jakim stylu chcemy ją urządzić. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje. Jeśli wciąż nie wiemy, na jaki wystrój postawić, sięgnijmy po różne elementy, które nas zainspirują.

Możemy zerknąć do katalogów wnętrzarskich, w których odnajdziemy wiele pomysłów na aranżację łazienki. Przydatne będą również programy telewizyjne o tematyce remontowej – tam będziemy mogli podpatrzeć, jakie rozwiązania wykorzystali inni.

Bez wątpienia sami powinniśmy udać się do sklepu budowlanego, aby na własne oczy zobaczyć różne elementy i materiały. Gdy porównamy te produkty, będziemy mogli zdecydować się na ten, którym bardziej nam odpowiada.

W chwili, w której zupełnie nie radzimy sobie z aranżacją wystroju, możemy postawić na pomoc projektanta wnętrz. Taki człowiek pomoże nam stworzyć plan łazienki i dopilnuje, że cała przestrzeń została mądrze wykorzystana. Może ponadto doradzić nam w wyborze kolorów czy mebli. Jeśli czujemy,  że stworzenie łazienki od zera samemu to dla nas za dużo, koniecznie sięgnijmy po czyjeś wsparcie. Dzięki temu ten proces stanie się o wiele mniej stresujący.

Jaki styl do łazienki?

Najlepsze elementy do wystroju łazienkiZanim zaczniemy poszukiwanie asortymentu, musimy się zastanowić, jaki styl chcemy wprowadzić do naszej łazienki. Niezwykłą popularnością cieszą się nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, w których harmonia gra pierwsze skrzypce. Przeważają tam stonowane, neutralne barwy oraz drewniane lub jasne meble.
Niektórzy marzą jednak o większej ekstrawagancji i stawiają na łazienkę w stylu glamour. Tutaj natkniemy się na znacznie intensywniejsze barwy, liczne dekoracje oraz efektowne elementy. Meble lub ozdoby głównie będą posiadać złote zdobienia, które są charakterystyczną cechą stylu glamour.

Bardziej naturalną opcją jest styl rustykalny, który pozwala wprowadzić do wnętrza trochę zamiłowania do przyrody. Tu również spotkamy się z drewnianymi meblami, jednak wszystko jest o wiele bardziej swobodne. Meble w stylu rustykalnym mają duszę. Nie można oczywiście zapominać o roślinach – w końcu natura to podstawa rustykalizmu.

Najlepsze elementy do łazienki 

Jakie elementy będą strzałem w dziesiątkę? Podstawą każdej łazienki powinno być dobre oświetlenie, dzięki którym będziemy mogli swobodnie przejrzeć się w lustrze, aby spojrzeć na nasz makijaż czy prześledzić niedoskonałości. Częstym rozwiązaniem jest światło wbudowane w lustro, które właśnie to umożliwia. Stanowi on swego rodzaju dekorację i od razu przykuwa wzrok. Poza tym musimy mieć też odpowiednie główne światło, które dobrze rozświetli pomieszczenie nawet w nocy.

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się również w elementy, które będą składać się z naturalnych, przyjemnych materiałów. Szczególnie zwróćmy na to uwagę, jeśli chodzi o ręczniki, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Postawmy na delikatny, miły w dotyku materiał, taki jak bawełna. O miękkość należy zadbać, wybierając dywaniki łazienkowe – dla bosych stóp miękkie podłoże dywanika będzie czymś niezwykle przyjemnym.

Nie zapominajmy też o dekoracjach – łazienka, tak jak pozostałe pomieszczenia w naszym domu, powinny zawierać ozdoby. Nie przesadzajmy jednak z ilością – lepiej postawić na subtelne dodatki, które dodadzą wnętrzu uroki. Najlepiej sprawdzą się świece, które możemy wykorzystać też podczas wieczornego relaksu.

Zwróćmy ponadto uwagę na to, by umieścić wystarczająco dużo szuflad w naszej łazience. W ten sposób unikniemy bałaganu i chaosu. Przeznaczmy danym kosmetykom odpowiednią szufladę, aby nasze przedmioty się nie mieszały. Dzięki temu będziemy też wiedzieli, gdzie czego szukać.

Nie ma wątpliwości, że łazienka to istotne miejsce w naszym domu. Spędzamy tam sporo czasu, relaksujemy się, przygotowujemy się na resztę dnia – z tego względu warto zadbać o to, aby była to przyjemna, czysta przestrzeń, w której będziemy dobrze się czuli. Nawet drobne zmiany mogą sprawić, że wystrój naszej łazienki znacząco się poprawi.