Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż pozwala nam, prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a także korzystnie wpływa na liczne procesy zachodzące w naszym organizmie. Jednak, aby móc zapewnić sobie najwyższej jakości wypoczynek, warto w pierwszej kolejności zadbać o komfortowe podłoże do spania. W tej roli najlepiej sprawdzi się materac. Tylko, dlaczego warto w niego zainwestować oraz na czym polega jego wybór?

Dlaczego warto zainwestować w materace do spania?

Niezaprzeczalnie, w każdej sypialni powinny znaleźć się materace do spania. Wszystko z uwagi na fakt, iż są to produkty, które mogą zagwarantować nam zdrowy sen poprzez swoje unikalne właściwości oraz wyjątkową budowę. Dzięki temu są w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, a tym samym zapewnić najlepszą stabilizację sylwetce oraz plecom. W ten sposób odpowiadają za właściwą regenerację mięśni oraz całego ciała, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Współczesne modele są dość zróżnicowane, jednak mają również wspólne cechy, w tym:

 • wysoki stopień cyrkulacji powietrza wewnątrz wypełnienia,
 • właściwości antyalergiczne,
 • pokrowiec z możliwością ściągnięcia i wyprania w domowych warunkach.

Jak wybrać materace do spania?

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele różnych modeli materacy jest dostępnych na współczesnym rynku. Równia się one między sobą przede wszystkim budową, rodzajem wypełnienia czy właściwościami. Z uwagi na to, kupując idealne dla siebie podłoże do spania, warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje. Oprócz tego nie zapomnijmy o takich czynnikach, jak:

 • Idealny materac - na czym polega ich wybór?wiek użytkownika, ponieważ są dostępne również modele dla dzieci i młodzieży,
 • stan zdrowia, ponieważ znajdziemy modele ortopedyczne, które dodatkowo zapobiegają pogłębianiu się schorzeń kręgosłupa,
 • stopień twardości, ponieważ dzieli się je na materace miękkie (H1), średnio twarde (H2), twarde (H3) i bardzo twarde (H4),
 • rozmiar, ponieważ dostępne są zarówno wąskie (80×200 cm lub 90×200 cm), jak i szerokie (180×200 lub 200×220 cm).

Materace do spania to wyjątkowe produkty, jednak nie są w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji, jeśli są nieodpowiednio dopasowane do użytkownika. Oznacza to, że wyżej wymienione kwestie są niezwykle ważne, gdyż w dużej mierze pozwalają nam wybrać najlepszy dla nas model. Zatem nie kierujmy się radami znajomych czy rodziny, tylko zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy!

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200

Materace do spania – rodzaje

Do licznych czynników, jakie należy uwzględnić przy wyborze komfortowego podłoża do spania, warto również dodać rodzaj wypełnienia. Dlaczego? Jak się okazuje, materac materacowi nie równy, jeśli chodzi o wnętrze. To właśnie materiał, jaki się tam znajduje, wpływa na komfort naszego wypoczynku, a także odpowiada za liczne cechy, jakimi materace się wyróżniają. Pierwszym i chyba najbardziej zróżnicowanym rodzajem są materace piankowe. W ich wnętrzu znajdziemy m.in. piankę lateksową, wysokoelastyczną czy termoelastyczną – zarówno jako jedyny materiał wypełniający, jak i w różnych kombinacjach. Zapewniają wiele właściwości, świetnie dopasowują się do ciała i są wyjątkowo antyalergiczne. Drugim, ale równie ciekawym wypełnieniem są innowacyjne sprężyny kieszeniowe, które zapewniają wysoką elastyczność punktową, redukcję drgań oraz sprężystość. Świetnie sprawdza się w sypialni osób starszych i par. Na jedne z najnowocześniejszych uznaje się natomiast materace hybrydowe, łączące w sobie piankę oraz sprężyny kieszeniowe, przez co wyróżniają się najlepszymi właściwościami obu modeli. Ponadto materace można podzielić również z uwagi na ich zastosowanie czy budowę! Wyróżnia się tutaj m.in. takie modele, jak:

 • materace dziecięce i młodzieżowe,
 • materace ortopedyczne,
 • materace nawierzchniowe.

Jak dbać o materace?

Niestety, wielu z nas myśli, że po wybraniu idealnej dodawany do siebie materac, już nic nie musi robić. Jak się okazuje, prawda jest troszkę inna, gdyż pomimo tego, że najwyższej jakości modele mogą służyć nawet 15 lat, to po jakimś czasie zaczynamy odczuwać pierwsze obawy wyeksploatowania. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną jest zapomnienie o właściwej higienie materacy, czyli po prostu regularnym dbaniu o nie. Obejmuje to takie kwestie, jak:

 • codzienne wietrzenie, polegające na tym, że nie zaścielamy łóżka po wstaniu, przez co zgromadzona przez noc wilgoć może odparować,
 • delikatnym odkurzaniu wypełnienia przynajmniej raz w tygodniu, co pozwoli pozbyć się nagromadzonego kurzu,
 • praniu pokrowca przynajmniej dwa razy w roku.

Dzięki tym czynnością jesteśmy w stanie znacząco przedłużyć trwałość i żywotność naszego podłoża do spania, a co więcej – na dłużej zachować jego pierwotne właściwości! Mimo to warto co 7-10 lat wymieniać materace, głównie ze względów higienicznych. W końcu codziennie na nim śpimy, a zgromadzony wewnątrz pot i martwy naskórek to świetna pożywka dla roztoczy czy bakterii.

Inne akcesoria sypialniane zwiększające komfort snu

Łóżko to nie tylko materac, ale także inne elementy wyposażenia. Oczywiście na pierwszym miejscu jest rama, która może być zbudowana z drewna, metalu czy tapicerowanego obicia. Jednak oprócz tego, w łóżku liczy się wnętrze, na które stają się takie kwestie, jak:

 • stelaż – konstrukcja odpowiadająca głównie za wsparcie materaca,
 • ochraniacze na materac – zapobiegają one zawilgoceniu, zabrudzeniu oraz zanieczyszczeniu podłoża do spania,
 • poduszki – gwarantują najlepsze wsparcie głównych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • kołdry – odpowiadają za przyjemne otulenie ciała oraz komfort termiczny w czasie snu,
 • pościel i poduszki – zapewniają higieniczne warunki do wypoczywania.

Niezaprzeczalnie, idealny materac do spania istnieje, jednak nie jest to jeden model, który każdy z nas może kupić. Na rynku wyróżnia się setki zróżnicowanych wariantów, przez co możemy bez problemu znaleźć coś dla siebie – wystarczy tylko uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje.

Przeczytaj także: