Cieszenie się dobrym zdrowiem i siłami fizycznymi wcale nie jest taką oczywistością, jak mogłoby się wydawać. Coraz więcej osób zmaga się z osłabieniem organizmu, przez które nie może cieszyć się niektórymi czynnościami w pełni. Co może być przyczyną takiego stanu i jak go zmienić? Dowiedz się więcej!

Na czym polega osłabienie organizmu?

Osłabienie organizmu to stan, który pod żadnym pozorem nie powinien umknąć naszej uwadze. Często jest bowiem sygnałem różnych chorób lub dolegliwości. Może pojawić się nagle bądź stopniowo się nasilać. Towarzyszy mu często również pogorszenie samopoczucia, które znacząco obniża nasz komfort życia. W jego wyniku możemy zmagać się z takimi objawami jak:

 • bóle głowy,
 • senność,
 • obniżona temperatura,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • spadek koncentracji,
 • szybkie męczenie się,
 • brak apetytu,
 • trudności z wykonywaniem jakichś czynności,
 • pogorszenie nastroju.

Najczęstsze przyczyny osłabienia organizmu

Osłabienie organizmu - co może być przyczyną?Nie można ukryć, że objawy, które często pojawiają się przy osłabieniu organizmu, są szczególnie nieprzyjemne. Jeśli ich doświadczamy, nie pozwólmy sobie cierpieć. Postarajmy się jak najszybciej im zaradzić. W tym pomocna okaże się znajomość powodu, przez który czujemy się w dany sposób. Najczęstsze przyczyny osłabienia organizmu to:

 • przewlekły stres,
 • infekcje,
 • choroby przewlekłe,
 • niezdrowa dieta,
 • nietolerancje lub alergie pokarmowe,
 • choroby tarczycy,
 • problemy z układem krążenia,
 • problemy ze snem,
 • niedobór witamin i minerałów.

Znaczenie stresu

Nie ma wątpliwości, że stres sieje prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie. Choć początkowo może być dla nas korzystny, to jeśli odczuwamy go przez długi czas, czyni bardzo negatywne zmiany, którym ciężko zapobiec. Osłabienie organizmu to jeden ze skutków, z jakimi wiąże się przewlekły stres. Kiedy wiemy, że to właśnie niepokój jest odpowiedzialny za to, jak się czujemy, powinniśmy koniecznie zadbać o to, aby zredukować negatywne emocje w naszym życiu. Niezbędne może okazać się wzięcie wolnego w pracy, dzięki czemu będziemy mogli się odprężyć bez myśli o obowiązkach, jakie na nas narzucono. Możemy ponadto zrezygnować ze stresujących powinności, które wprowadzają nas w zdenerwowanie. Postawmy nasze samopoczucie na pierwszym miejscu i zatroszczmy się o nasz komfort. Z czasem zauważymy, że poziom stresu w naszym życiu się zmniejszył, a my jesteśmy w stanie funkcjonować.

Niedobór witamin

Witaminy odpowiadają za wiele istotnych procesów w naszym organizmie. Kontrolują pracę narządów i wpływają na to, jak się czujemy. Fakt, że ich niedobór może stanowić przyczynę osłabienia organizmu, nie powinien nas dziwić. Jeśli nie dostarczamy potrzebnych substancji i składników, nie możemy oczekiwać, że nasze ciało będzie wspaniale funkcjonować. Musimy wprowadzić do naszego życia dietę, która umożliwi nam spożywanie potrzebnej ilości witamin i minerałów. Dobrze jest ponadto zadbać o suplementację, dzięki której zyskamy stuprocentową pewność, że nasz organizm dostaje to, czego potrzebuje. Zwróćmy szczególnie uwagę na takie składniki jak żelazo, magnez czy witamina D.

Wpływ chorób przewlekłych

Osłabienie organizmu to nie tylko złe nawyki i niezdrowy tryb życia – często się zdarza, że za pogorszeniem samopoczucia stoją choroby przewlekłe. Mowa tu zwłaszcza o chorobach tarczycy i krążenia. W tym wypadku należy przebywać pod stałą opieką lekarską i stosować się do zaleceń naszego lekarza prowadzącego. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć nieprzyjemne skutki chorób, z jakimi mierzy się nasze ciało.

Jak poradzić sobie z osłabieniem organizmu?

Nie można zaprzeczyć, że osłabienie organizmu to szczególnie przykra dolegliwość. Może dotyczyć każdego z nas, dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym będziemy mogli skutecznie się z nią rozprawić. Bez wątpienia czynnością, która pomoże nam zapobiec pogorszeniu samopoczucia, to wypoczynek. Tylko wtedy, gdy będziemy odprężeni i zrelaksowani, nasz organizm będzie mógł się zregenerować i wrócić do siebie. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Coraz więcej osób zmaga się z problemami ze snem, które uniemożliwiają im komfortowy odpoczynek. Często dotyka to również seniorów, którym nie pozwalają spać towarzyszące im choroby i związany z nim dyskomfort. W tym wypadku warto zaopatrzyć się w specjalny materac dla seniora. Jest on dostosowany do potrzeb osób starszych, dzięki czemu skutecznie zlikwiduje ból związany z urazami kręgosłupa czy stawów.

Osłabienie organizmu to stan, którego żaden z nas nie chciałby doświadczyć. Towarzyszą mu liczne dolegliwości, takie jak ból głowy, zawroty, zmęczenie czy obniżenie temperatury ciała. Te czynniki mogą znacząco pogorszyć nasze samopoczucie i utrudnić nam wykonywanie różnych czynności. Z tego względu warto im zapobiegać – postawmy na zdrową dietę, suplementację witamin i codzienną dawkę ruchu, a z pewnością uda nam się uniknąć osłabienia organizmu!

Warto przeczytać: