Bezsenność jest palącym problemem w dzisiejszym społeczeństwie. Niedobory snu potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. W jaki sposób zapobiegać bezsenności i jak ją leczyć? Czy suplementy diety mogą okazać się pomocne w łagodzeniu uciążliwych objawów?

Czym jest bezsenność?

Czym tak naprawdę jest bezsenność? Definiuje się ją jako zaburzenia rytmu snu i czuwania. Pacjenci z reguły skarżą się na problemy z zasypianiem, częste budzenie się oraz zbyt wczesne wstawanie. Symptomy te wiążą się bezpośrednio z widocznym pogorszeniem funkcjonowania w ciągu dnia, w różnych obszarach życia. Istnieją różne rodzaje bezsenności. Najpopularniejszym rozróżnieniem jest to dokonywane na podstawie czasu trwania problemu. Bez względu na typ bezsenności, istnieją różne sposoby, które umożliwiają wyeliminowanie problemu – a przynajmniej zminimalizowanie jego symptomów.

Jak zapobiegać bezsenności?

Jakie suplementy diety mogą pomóc w łagodzeniu bezsenności?Wiedząc, że dynamiczny tryb życia i kultura produktywności sprzyjają pojawieniu się bezsenności, warto na co dzień starać się zapobiegać problemowi. Jakie kroki można podjąć, aby uniknąć kłopotów ze snem?

  • Zakup wygodnego materaca – podstawowym elementem wpływającym na jakość snu jest materac. Łóżko powinno być dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Optymalna twardość i dobrze dobrany rodzaj wypełnienia zapewnią kręgosłupowi stabilne podparcie i zmniejszą ryzyko wybudzania się w ciągu nocy. Z tego powodu warto wyposażyć sypialnię w materac wysokiej jakości, z asortymentu renomowanej firmy takiej jak https://hilding.pl/kategoria/materace-sprezynowe/.
  • Regularne godziny snu – chodzenie spać i wstawanie o tej samej godzinie mogą znacznie pomóc w uregulowaniu rytmu dnia i nocy. Brak systematyczności może sprawiać, że organizm będzie miał problem z wydzielaniem optymalnych ilości melatoniny, co widocznie przedłuży czas zapadania w sen.
  • Rezygnacja z ekranów – oglądanie seriali lub korzystanie z telefonu bezpośrednio przed snem mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość snu. Warto zamienić te aktywności np. na gorącą kąpieli lub czytanie ulubionej książki.
  • Zdrowa dieta – na sen wpływa również jedzenie. Posiłki powinny dostarczać organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

Niektóre niedobory witaminowe są bowiem bardzo silnie związane z problemami z zasypianiem i utrzymaniem snu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czynników związanych z jakością snu, odwiedź stronę https://materace-twarde.pl/ i poszukaj artykułów na interesujące Cie tematy.

Suplementy diety, a łagodzenie objawów

Istnieją sytuacje, w których skutecznym sposobem łagodzenia objawów bezsenności jest wprowadzenie do diety pewnej suplementacji. Jakie suplementy są najczęściej zalecane w celu podniesienia jakości snu?

  • Melatonina – jest to hormon, który naturalnie występuje w naszym mózgu i przed snem jego poziom wzrasta. Jeśli poziom melatoniny jest zbyt niski, sen jest nieefektywny. Z tego powodu często okazuje się, że suplementowanie tej substancji skutecznie ułatwia uregulowanie prawidłowego rytmu dnia i nocy.
  • Magnez – jest jednym z najważniejszych minerałów wpływających na regulację rytmu okołodobowego. Niski poziom magnezu może być bezpośrednią przyczyną bezsenności. Jego niedobory są skorelowane również z depresją.
  • Witamina D – istnieją badania wskazujące związek między zaburzeniami snu, a niedoborem witaminy D. Warto ją suplementować w szczególności w okresie zimowym.
  • GABA – jest to substancja chemiczna znajdująca się w mózgu, która ma związek ze zdolnością do relaksacji. Niektóre dostępne na rynku tabletki pomagają kwasom GABA prawidłowo funkcjonować. Jednak nie potwierdzono tego, że przyjmowanie samego GABA pod postacią suplementu diety rzeczywiście przynosi oczekiwane rezultaty.
  • CBD – suplementy z tym związkiem występującym naturalnie w konopiach, zyskały w ostatnich latach dużą popularność. Odpowiednia dawka tej substancji może zarówno przyspieszyć proces zasypiania, jak i wpłynąć korzystnie na pogłębienie snu i jego przedłużenie.

Kiedy warto pójść do lekarza?

Choć suplementacja w niektórych przypadkach może okazać się skuteczna, często konieczne okazuje się pójście do specjalisty, który zaleci odpowiednie środki farmakologiczne. Często bowiem przyczyny bezsenności są bardzo złożone i niemożliwe jest zniwelowanie problemu do zera na własną rękę. Jeżeli kłopoty z zasypianiem mają podłoże psychologiczne, może okazać się, że najskuteczniejszym sposobem leczenia będzie udanie się na psychoterapię.

Jak wspomóc leczenie bezsenności?

W procesie leczenia bezsenności koniecznie należy zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb organizmu w godzinach nocnych. Mowa tu głównie o komforcie termicznym, wygodnym materacu, ergonomicznej poduszce i czystym powietrzu o odpowiedniej wilgotności. Wyposażenie sypialni choć może na pierwszy rzut oka wydawać się nieistotne, tak naprawdę ma bardzo duże znaczenie. Wysokiej jakości materace i poduszki można znaleźć w sklepie https://www.sleepmed.pl/#produkty. Zwróć uwagę też na ilość ruchu – aktywność fizyczna może wpłynąć korzystnie na efektywność snu. W szczególności, jeżeli sport jest uprawiany na świeżym powietrzu.

W aptekach można znaleźć coraz więcej suplementów diety wspomagających zasypianie. W wielu sytuacjach mogą okazać się one bardzo pomocne. Jednak jeżeli bezsenność pogarsza funkcjonowanie w ciągu dnia, należy udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie badania i przepisze skuteczne środki farmakologiczne.

Materiał partnera Sleepmed.pl