Z pewnością niejeden z nas doświadcza co jakiś czas nieefektywnego wypoczynku. Może być on powiązany ze stresem, natłokiem obowiązków w życiu prywatnym i/lub zawodowym, a także rozwijającymi się chorobami. Prowadzi to do zmęczenia, braku koncentracji oraz obniżonego nastroju, a także bólów głowy. Aby pozbyć się tych nieprzyjemnych objawów, wielu z nas stawia na drzemkę. Czy słusznie?
Co należy wiedzieć o drzemce?
Podstawową kwestią w przypadku drzemki jest czas jej trwania. Aby drzemka miała sens, nie może być zbyt krótka, ani zbyt długa, gdyż może to skutkować rozdrażnieniem oraz zwiększyć zmęczenie. Oznacza to, że czas drzemki powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby, jednak zgodnie z zaleceniami nie powinien być krótszy niż 10 minut i dłuższy niż 30 min. Optymalny czas drzemki to 20 minut, jednak należy tutaj zaliczyć czas na zaśnięcie. W przypadku pory drzemki dużo się mówi o popołudniu – w końcu to właśnie wtedy możemy czuć się najbardziej wyczerpani. Jednak nie jest to kwestia jednoznaczna i należy słuchać swojego organizmu. Pojawia się nadmierne rozkojarzenie czy brak energii? To idealny czas na drzemkę! Jednak unikajmy jej na 4 godziny przed snem nocnym, gdyż może go zaburzyć.
Dlaczego warto postawić na popołudniową drzemkę?
Nie ma co ukrywać – odpowiednia drzemka może wiązać się z licznymi korzyściami dla naszego organizmy. Pamiętając o czasie trwania drzemki oraz komfortowych warunkach do spania, możemy spodziewać się:
- poprawy zdolności poznawczych, które obejmują m.in. koncentrację, uwagę i pamięć,
- redukcję nagromadzonego w ciągu dnia stresu i napięcia,
- poprawy nastroju, redukcji uczucia zmęczenia i gotowości na resztę obowiązków, które musimy w ciągu dnia wykonać,
- zwiększenia energii, gdyż poprzez zdrzemnięcie się możemy na nowo ją uzupełnić,
- poprawy kreatywności w związku z możliwością regeneracji mózgu i zapewnienia mu przerwy.
Drzemka a zdrowy sen
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drzemka a zdrowy sen to dwie całkowicie różne kwestie. Oczywiście są związane z prostą czynnością, jaką jest położeniem się spać, jednak jesteśmy w stanie wyróżnić tutaj kilka znaczących różnic. Przede wszystkim w przypadku snu mamy do czynienia z efektywnym wypoczynkiem, który trwa 6-8 godzin w przypadku osób dorosłych. W tym czasie organizm regeneruje się zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Umożliwiają to następujące po sobie cykle fazy snu. Drzemka najczęściej jest krótkim zjawiskiem, które może na chwilę zredukować uczucie zmęczenia. Co prawda dłuższe drzemki mogą prowadzić do głębszego snu, jednak przekłada się to na trudności z zasypianiem w nocy. Nie zapominajmy również, że każdy z nas w sposób indywidualny reaguje na drzemki. Niektóre osoby mogą czuć się po nich jak nowo narodzone, a one – senne i jeszcze bardziej zmęczone. Zjawisko drzemki można w łatwy sposób wyeliminować, gdyż wystarczy tylko zadbać o zdrowy sen. W tym celu warto przestrzegać zasad higieny snu i zadbać o komfortowe łóżko.
Jak odpowiednio skomponować łóżko, aby się wyspać?
Niezależnie od tego, czy chcemy się zdrzemnąć w łóżku, czy też położyć spać, nasze łóżko powinno być odpowiednio skomponowane. Oznacza to, że w jego skład powinny wchodzić akcesoria sypialniane, takie jak stelaż czy pościel. Jednak to o trzech najważniejszych elementach powinniśmy pamiętać. A jakich?
Po pierwsze – materac
Dobry materac Zabrze to podstawa zdrowego oraz komfortowego wypoczynku. Wynika to z faktu, iż jest on w stanie dostosować się do naszych indywidualnych potrzeb, przez co gwarantuje najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Ponadto, oferując najlepsze wsparcie dla różnych obszarów ciała, jest w stanie zredukować ból i napięcie mięśniowe. Produkty dostępne zarówno na hilding.pl, jak i sleepinghouse.pl są antyalergiczne, gdyż zapobiegają gromadzeniu się kurzu, roztoczy czy innych alergenów. Oznacza to, że dobry materac bez wątpienia poprawi jakość naszego wypoczynku – wystarczy tylko dopasować go do osobistych potrzeb i preferencji.
Po drugie – poduszka
Poduszka odpowiada przede wszystkim za najlepsze wsparcie szyi oraz kręgosłupa. Przekłada się to na pomoc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała w czasie wypoczynku, co umożliwia nam redukcję bólów pleców czy problemów z kręgosłupem. Nie zapominajmy również o podniesieniu jakości wypoczynku – w końcu nasz sen staje się bardziej relaksujący, a to jest istotne dla regeneracji organizmu! Decydując się na wysokiej jakości poduszkę, pamiętajmy o uwzględnieniu indywidualnych preferencji. Dotyczą one m.in. rodzaju wypełnienia produktu, a także jego wysokości czy twardości.
Po trzecie – kołdra
Inwestycja w wysokiej jakości kołdrę to decyzja, która może w znaczący sposób wpłynąć na efektywność naszego wypoczynku. Należy tutaj zaznaczyć, że jest to produkt, który odpowiada za właściwą izolację termiczną, czyli pomaga utrzymać komfortową temperaturę w czasie snu. Poprzez przyjemne otulenie całego ciała poprawia się nasze samopoczucie oraz redukuje poziom stresu. Na rynku znajdziemy modele, które są antyalergiczne, pomagają w redukcji wilgotności czy są dopasowane do pór roku. Przy wyborze kołdry nie zapominajmy również o trzech podstawowych kwestiach, które mają tutaj ogromne znaczenie. Dotyczą one uwzględnienia rodzaju wypełnienia, rozmiaru oraz gramatury wybranego przez nas produktu.
Badania pokazują, że osoby regularnie drzemiące w ciągu dnia są zdecydowanie bardziej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego czy wystąpienia udaru mózgu. Należy jednak zaznaczyć, że drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa. Stanowi jednak sygnał, że coś zaburza efektywność naszego snu i powinniśmy jak najszybciej się tym zająć. W końcu zadbanie o zdrowy wypoczynek przynosi nam wiele korzyści.