Szacuje się, że każda z pań powinna odwiedzać ginekologa regularnie, najlepiej co pół roku. Niestety, wiele z nas unika tego jak ognia, zarówno gdy nic nas nie niepokoi, jak i gdy coś zaczyna się dziać. Wynika to ze stresu, jaki wiąże się z naruszeniem sfer intymnych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ginekolog – będący kobieta lub mężczyzną, to lekarz, który wykonuje badanie. Warto zatem przełamać opory psychiczne i umówić się do sprawdzonego, poleconego przez znajome ginekologia, zwłaszcza jeśli to nasza pierwsza wizyta. A o czym powinnyśmy pamiętać?

Pierwsza wizyta u ginekologia – kiedy warto udać się do lekarza?

Wiele młodych kobiet zastanawia się, kiedy powinny umówić się na swoją pierwszą wizytę u ginekologa. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku mówią, że powinna się ona odbyć między 12. a 15. rokiem życia, gdy zazwyczaj dziewczyna ma już za sobą pierwszą miesiączkę. Wówczas polecany jest ginekolog dziecięcy, który posiada dodatkową wiedzę z pediatrii oraz endokrynologii. Warto również pamiętać o tym, że podczas wizyty lekarskiej osoby niepełnoletniej musi być obecny rodzic. Jednak jeśli rodzic oraz pacjentka są zgodni, to nie musimy być on obecny podczas badania. Mówi się również o tym, że pierwsza wizyta nie powinna się odbyć później, niż przed planowanym rozpoczęciem życia seksualnego. Niestety, wiele pań zwleka z tym, przez co przeciętnie odbywa się ona w wieku osiemnastu lat. Powodem najczęściej jest dobór tabletek antykoncepcyjnych, problemy zdrowotne lub podejrzenie ciąży.

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się do niej przygotować?Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy koniecznie umówić się do lekarza?

Poza rutynowymi wizytami u ginekologa każda kobieta powinna zgłosić się do gabinetu w przypadku występowania niepokojących objawów pojawiających się ze strony układu rozrodczego. Sama konsultacja nie powinna być odkładana w czasie w wielu przypadkach, w tym, gdy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Wskazują na nie takie objawy, jak bolesne i zbyt obfite krwawienia, a także ich nieregularność. Również zaniepokoić nas powinien ich brak. Mogą one mieć podłoże hormonalne lub być związane ze schorzeniami macicy, takimi jak łagodne mięśniaki macicy. Oprócz tego nie można lekceważyć krwawienia z dróg rodnych, które nie są związane z cyklem miesiączkowym lub występują w okresie menopauzy. Są one często sygnałem poważnych schorzeń, które mogą utrudnić nam prawidłowe funkcjonowanie i zaburzyć zdrowy sen na komfortowym materacu. Do innych problemów zalicza się:

  • zakażenie dróg rodnych – objawia się świądem, pieczeniem i upławami, a poprzez konsultację z lekarzem możliwe jest dobranie skutecznej terapii,
  • antykoncepcja – wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, jak szeroki jest wachlarz możliwości antykoncepcyjnych, a ginekolog pomoże nam ją odpowiednio dobrać,
  • ryzykowne zachowania seksualne – większość chorób przenoszonych drogą płciową w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów.

Do ginekologa warto się również umówić w celu zdiagnozowania menopauzy oraz przejścia na terapię pozwalająca na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości. Inną, ale z pewnością najbardziej znanym powodem wizyty u ginekologa jest ciąża oraz jej planowanie. Wizyta u ginekologa pozwoli na wykonanie profilaktycznych badań, przepisanie suplementacji witamin i mikroelementów.

O czym warto pamiętać przy pierwszej wizycie u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa dla wielu dziewczyn oraz kobiet jest stresująca. Istnieje jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać. Przede wszystkim nie musimy się specjalnie myć, golić czy perfumować – wystarczy zachowanie normalnej higieny intymnej. Zanim udamy się na wizytę, warto również odpowiednio się ubrać. Dla zachowania komfortu fizycznego i psychicznego zaleca się założyć spódnicę lub dłuższą koszulkę/tunikę, która pozwoli nam poczuć się bardziej komfortowo, przechodząc z toalety w gabinecie na fotel. Jeśli zdecydowałyśmy się na spodnie, to możemy założyć specjalną spódniczkę jednorazową, która dostępna jest w gabinecie. Będąc tutaj, warto skorzystać z toalety w celu opróżnienia pęcherza. Dzięki temu badanie wewnętrzne jest łatwiejsze do wykonania i bardziej komfortowe. Ostatnią kwestią jest obuwie i skarpetki. Możemy je zostawić, ściągnąć lub założyć jednorazowe ochraniacze na stopy dostępne w gabinecie – wszystko zależy od tego, jak nam wygodniej! Oprócz tego każda z Pań, udając się do ginekologa, powinna być przygotowana na standardowy zestaw “ginekologicznych” pytań. Do nich zalicza się takie kwestie, jak:

  • data ostatniej miesiączki, czyli kiedy się ona zaczęła,
  • czy miesiączki są regularne, co ile dni się powiadają oraz jak długo trwają,
  • czy miesiączki są obfite, czy skąpe oraz jak bolesne są w poszczególne dni,
  • przyjmowane leki na stałe i suplementy diety, a także czy zdiagnozowane zostały choroby przewlekłe.

W zależności od powodu wizyty oraz rezultatu badań lekarz może zapytać o dodatkowe informacje. A jak przeprowadzana jest właściwa część wizyty u ginekologa?

Jak wygląda badanie w czasie pierwszej wizyty u ginekologa?

Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć przed badaniem u ginekologa, to to, że nie jest ono bolesne. Oczywiście sama sytuacja budzi pewien dyskomfort, jednak nie jest to ból. Nie jest ono długie i jest dopasowane do aktualnego stanu kobiety. Oznacza to, że jeśli jesteśmy dziewicami, to nie musimy martwić się o przerwanie błony dziewiczej. Wówczas badanie polega na zbadaniu narządów w sposób zewnętrzny, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to lekarz może użyć wziernika, który jest o wiele mniejszy od standardowego. A jak wygląda samo badanie? Pierwsza część polega na oglądaniu zewnętrznych narządów płciowych. Następnie lekarz przechodzi do wziernikowania, czyli wprowadzeniu do pochwy wziernika i badania ujścia szyjki macicy. Kolejnym etapem jest badanie palpacyjne dwuręczne. Wówczas lekarz wprowadza do pochwy dwa palce, a drugą ręką kładzie na podbrzuszu pacjentki. Umożliwia mu to zbadanie macicy oraz jajników. Na końcu jest ręczne badanie piersi. Kobieta schodzi z fotela i rozbiera się od pasa w górę. Polega ono na ich delikatnym ugniataniu palcami oraz lekkim ściskaniu każdej brodawki. Zazwyczaj na pierwszej wizycie u pań, które ukończyły osiemnaście lat lub wcześniej, jeśli rozpoczęły współżycie, wykonywana jest również cytologia. Jest to procedura przesiewowa w kierunku raka szyjki macicy, która pozwala na sprawdzenie obecności komórek przedrakowych lub rakowych. Materiał pobiera się na fotelu przy wykorzystaniu wziernika oraz specjalnej szczoteczki.

Dla wielu pań wizyta u ginekologa – pierwsza lub kolejna z rzędu, jest stresująca. Mimo to należy pokonać swój strach i udać się do lekarza, gdyż regularne wizyty i wykonywanie badań profilaktycznych pozwolą nam kontrolować swój stan zdrowia.

Przeczytaj także: