Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym zdrowiu i codziennym funkcjonowaniu. Dlatego tak wielu ludzi szuka różnych sposobów na poprawę jakości swojego wypoczynku. Jednym z popularnych trendów w tym zakresie jest aromaterapia, czyli stosowanie olejków zapachowych do wprowadzania się w stan relaksu oraz do ułatwiania zasypiania. Czy aromaterapia faktycznie ma wpływ na jakość snu? W tym artykule przyjrzymy się idealnym zapachom do sypialni i ocenimy, czy rzeczywiście pomagają one uporać się z problemami z zasypianiem.
Aromaterapia – co to takiego?
Aromaterapia jest znaną od starożytności formą medycyny naturalnej, która ma moc wpływania zarówno na ciało, jak i na ducha. Z potęgi zapachowych olejów korzystano niegdyś na największych dworach i w najbogatszych domach. Królowały w dawnym Egipcie, Chinach czy w Izraelu. Dziś mamy ułatwiony dostęp do drogocennych olejków, dzięki czemu mogą wypełniać także zapachem nasze sypialnie, ułatwiając nam zasypianie. Jeśli masz więc problemy z komfortowym odpoczynkiem, sięgnij po moc zapachów.
Gdzie jeszcze wykorzystuje się moc zapachów?
Kojenie zszarganych nerwów i przyjemne relaksowanie to tylko jedna dziedzina, w której aromaterapia znajduje swoje zastosowanie. Po pachnące olejki sięga się także w przypadku chorób dróg oddechowych, ponieważ inhalowanie nimi oraz wdychanie ich może ułatwiać oddychanie czy wykrztuszanie. Zapachowe oleje sprawdzają się także w masażu, przyjemnie rozgrzewając ciało, wpływając na jego rozluźnienie i rozbijając spięte mięśnie. Dobrym pomysłem jest także dodanie kilku kropel specjalnie wyselekcjonowanych olejków do kąpieli, ponieważ pozytywnie wpływają one na nawilżenie skóry i widocznie poprawiają jej napięcie.
W jaki sposób mogę rozpylić je w swojej sypialni?
Istnieje wiele sposobów, w jakie możemy wpuścić przyjemne zapachy do swojej sypialni. Jeśli chcemy postawić na naturalne olejki eteryczne, sięgnijmy po elektroniczne dyfuzory, które będą rozpylać zapach po pomieszczeniu dzięki wykorzystaniu mocy pary wodnej. Innym sposobem na wprowadzenie do wnętrza zapachu olejku może być dodanie go do specjalnego kominka zapachowego. W tym narzędziu świetnie sprawdzają się także woski zapachowe, które dzięki podgrzewaniu w wysokiej temperaturze uwalniają intensywny i trwały zapach do pomieszczenia.
Wielką popularność w ostatnich latach zyskały także świece zapachowe. Palenie takiej świecy to nie tylko sprawdzony sposób na dodanie do wnętrza zapachu, ale także metoda dodająca do wnętrza gustowny dodatek. Palące się świecie otulają sypialnię migotliwym blaskiem knota, gwarantując prawdziwy spektakl cieni na ścianach. Nic nie relaksuje wieczorem tak skutecznie, jak moment zatrzymania z filiżanką ciepłej herbaty ziołowej w blasku zapachowych świec.
Po jakie zapachy sięgać?
Dobór zapachu do sypialni, który będzie skutecznie wspierał Twój wypoczynek, jest kwestią indywidualną. Nasze nosy różnią się od siebie, a każde z nas preferuje inną gamę zapachową, przez co trudno jest doradzać komuś w tej kwestii. Istnieje jednak kilka zapachów, które odgórnie określa się jako wspierające relaks i wypoczynek. Są nimi między innymi mięta, lawenda, eukaliptus czy jaśmin. Możesz wypróbować je w swojej sypialni i na własnej skórze przekonać się, czy sprawdzą się one w Twojej sypialni.
Aromaterapia w Twojej sypialni. Tego unikaj!
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zapachami w swojej sypialni, bądź bardzo ostrożny. Jeśli zbytnio się pospieszysz lub podejmiesz pochopne decyzje, możesz zrazić się do aromaterapii, a jej skuteczny wpływ na jakość snu nie będzie mógł Ci pomóc. Z zapachami należy zapoznawać się powoli, pozwalając im stopniowo rozprzestrzeniać się po naszych wnętrzach. Czego powinno się więc unikać?
Po pierwsze, jeśli nie znasz jeszcze zapachów danego producenta świeczek czy olejków, nie decyduj się na jego produkty w sprzedaży internetowej. Mogą skusić Cię malownicze opisy danej woni oraz zachwycone komentarze innych użytkowników, jednak pamiętaj, że odbiór danego zapachu jest kwestią subiektywną. Zanim wyrobisz czujność swojego nosa na konkretne zapachy, minie sporo czasu. Do tego momentu nawet najmilej brzmiące zapachy, takie jak wiosenna róża czy poranny deszcz, mogą okazać się dla Ciebie dławiące i nieprzyjemne. Nie marnuj więc pieniędzy i nie kupuj zapachów w ciemno. Wybierz się do sklepu i pozwól sobie na sesję wąchania i dobierania produktów idealnych dla Twoich preferencji.
Po drugie, nie idź od razu na całość. Na początku przygody z zapachami dawkuj mniejsze ilości olejków do kominka, czy rozsądnie pal świece zapachowe. Może okazać się, że zbyt intensywny zapach przyprawi Cię o ból głowy czy nawet nudności, które z pewnością nie okażą się pomocne w zasypianiu. Nie ma nic gorszego niż bezsenne przewracanie się z boku na bok w pomieszczeniu, gdzie zapach jest zbyt intensywny.
Co jeszcze wprowadzi do wnętrza naturalny zapach?
Chcesz dodać do swojej sypialni nieco zapachu, ale nie przekonuje Cię idea sztucznych olejków czy świec? Możesz spróbować bardziej naturalnych, ale tym samym bardziej ulotnych sposobów na dodanie wnętrzu przyjemnej woni. Źródłem przyjemnego zapachu przez kilka dni może być świeży bukiet, skomponowany z mocno pachnących kwiatów, takich jak lewkonie, piwonie czy bzy. Świetnie w tej roli sprawdzi się także doniczkowy hiacynt, który pachnie mocniej, niż niejedno naręcze kwiatów.
Również suszone rośliny mogą pozytywnie wpływać na zapach w naszych wnętrzach. Królową naturalnych zapachów jest z pewnością lawenda, którą możemy kupić już zaszytą w specjalnych woreczkach. Wieszając taki pojemniczek w okolicach łóżka możemy mieć pewność, że jego przyjemny zapach będzie towarzyszył nam przez długie miesiące. Również suszony rozmaryn może dodawać wnętrzu przyjemnego zapachu. Delikatną formę sypialnianej aromaterapii zapewni nam również dekoracja stworzona z suszonych cytrusów, takich jak cytryny i pomarańcze, oraz z lasek cynamonu czy gwiazdek anyżu.