Mydło naturalne od lat cieszy się popularnością ze względu na swoje liczne korzyści dla skóry i środowiska. Dzięki swoim naturalnym składnikom czy delikatnej formule staje się ono coraz częstszym wyborem osób poszukujących produktów przyjaznych dla ciała oraz natury.

Czym jest mydło naturalne oraz jakie są jego rodzaje?

Mydło naturalne to produkt higieny osobistej wytwarzany z naturalnych składników roślinnych lub zwierzęcych. W przeciwieństwie do tradycyjnych mydeł, które mogą zawierać sztuczne substancje chemiczne, barwniki i zapachy, mydła naturalne są wzbogacane naturalnymi olejami, masłami, ekstraktami roślinnymi i esencjami zapachowymi. Dzięki temu są one bardziej delikatne dla skóry, nie powodując wysuszenia ani podrażnień, a jednocześnie skutecznie oczyszczają i pielęgnują skórę. Mydła naturalne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje, czyli mydło sodowe, które powstaje przy użyciu wodorotlenku sody oraz mydło potasowe, które produkuje się z wodorotlenku potasu. Różnią się one konsystencją, gdyż mydło sodowe jest twardsze, a potasowe – bardziej miękkie. Jednak oprócz tego na rynku znajdziemy inne rodzaje mydeł naturalnych, które zawierają dodatkowe substancje.

Mydło marsylskie

Mydło naturalne - rodzaje i właściwościMydło marsylskie pierwotnie było wytwarzane w Marsylii na południu Francji. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się oliwę, olej kokosowy, migdałowy, a niekiedy nawet palmowy. Wymogiem jest tutaj zawartość tłuszczu na poziomie przynajmniej 72%. Jego bazą jest mydło potasowe, co oznacza, że jest miękkie i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Idealnie nadaje się do mycia całego ciała, w tym twarzy czy okolic intymnych. Ma działanie hipoalergiczne, a także działa bakteriobójczo. Mydło marsylskie jest bardzo łagodne dla skóry, zapobiega podrażnieniom oraz delikatnie ją natłuszcza.

Szare mydło

Mydło zaliczane do grupy mydeł potasowych, czyli jest bardziej miękkie i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie dodaje się do niego żadnych substancji zapachowych, a także barwników, przez co posiada naturalnie szarą barwę. W składzie znajdujemy również glicerynę, a także kwas cytrynowy czy chlorek sodu. Stanowi idealną opcją dla osób borykających się z trądzikiem, podrażnieniami skórnymi, a nawet reakcjami alergicznymi. Posiada również właściwości antybakteryjne oraz hipoalergiczne.

Mydło Aleppo

Pierwotnie produkowane w Aleppo na terenie starożytnej Syrii, jednak do dziś jest wytwarzane według oryginalnej receptury. W jego składzie znajduje się m.in. oliwa czy olej laurowy – dokładna procentowa zawartość powinna znajdować się na etykiecie, gdyż od tego zależy przeznaczenie mydła. Jeśli olej laurowy jest w okolicy:

  • 5-10%, to mydło jest świetną propozycją dla skóry wrażliwej,
  • 20-40%, to mydło jest kosmetykiem przeznaczonym dla cery tłustej oraz z tendencją do trądziku.

Samo mydło posiada właściwości antyseptyczne, a także dobrze nawilża skórę.

Mydło kastylijskie

Mydło to pierwotnie było wytwarzane na terenie Hiszpanii, a w jego skład wchodzi przede wszystkim oliwa. Obecnie wykorzystuje się również inne oleje, takie jak olej kokosowy, rzepakowy, jojoba czy konopny. Jednak w jego składzie nigdy nie ma tłuszczów zwierzęcych, przez co jest polecana weganom. Może być tworzone zarówno jako mydło sposobem, jak i potasowe. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się u osób ze skórą wrażliwą czy też delikatnej skóry noworodków.

Czarne mydło

Receptura tego mydła wywodzi się z Maroka oraz innych krajów afrykańskich, choć wyróżnia się także czarne mydło syberyjskie o dużej zawartości ziół. Jego bazą jest przede wszystkim oliwa, barwa pochodzi m.in. z pasty z czarnych oliwek, a konsystencja przypomina plastelinę lub żel. Ma działanie oczyszczające, przypominające naturalny peeling enzymatyczny. Oznacza to, że doskonale pozbywa się toksyn, jednocześnie reguluje wydzielanie sebum. Posiada również działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Mydło siarkowe

Mydło to posiada silne właściwości oczyszczające i antybakteryjne, przez co powinno być stosowane od czasu do czasu. Wynika to z faktu, iż może powodować nadmierne wysuszanie skóry. Produkuje się je głównie z oliwy lub innych tłuszczy roślinnych, które zawierają witaminę C, E i B. W jego składzie znajdują się także związki siarki – mogą one stanowić nawet 5% składu tego mydła. Jego stosowanie pomaga w regulowaniu pracy gruczołów łojowych, a także leczeniu stanów zapalnych skóry.

Dlaczego warto zdecydować się na mydło naturalne?

Bez wątpienia używanie naturalnych mydeł wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim są one wytwarzane z naturalnych składników roślinnych lub zwierzęcych, co sprawia, że są łagodne dla skóry. Nie zawierają sztucznych substancji chemicznych, barwników ani sztucznych zapachów, które mogą podrażniać i wysuszać skórę. Dzięki temu są idealne dla osób o wrażliwej skórze, skłonnej do alergii czy podrażnień. Co ciekawe – są również wielofunkcyjne, gdyż można je używać do mycia ciała, twarzy czy włosów. Należy wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje mydeł naturalnych, które mogą być dostosowane do różnych potrzeb i preferencji skóry. Niezależnie od rodzaju skóry czy problemów, jakie masz, istnieje odpowiednie mydło naturalne dla nas. Oprócz korzystnego wpływu na skórę czy środowisko możemy ich używać do domowego spa. Wyjątkowy zapach oraz cudowna pianka, którą posiadają, pomaga nam w zrelaksowaniu się. W ten sposób możemy zapomnieć o wszelkich problemach, a także przygotować się do komfortowego wypoczynku na wygodnym podłożu do spania, jakim jest materac Zabrze.

Mydło naturalne to nie tylko produkt do codziennej higieny osobistej, ale również manifestacja troski o zdrowie skóry i środowiska. Jego różnorodność, bogate składy i dobroczynne właściwości sprawiają, że stanowi ono atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych mydeł, przyciągając coraz większą uwagę konsumentów poszukujących naturalnych, a także ekologicznych rozwiązań.