Dobry sen jest odzwierciedleniem odpowiednio dobranego materaca. W końcu to właśnie on wpływa na odczuwany komfort, w prawidłowy sposób podpiera kręgosłup i pozwala nabrać sił na kolejny dzień. Rola materaca jest niezwykle ważna, dlatego musi on być jak najlepiej dopasowany do potrzeb użytkownika. Aby to zrobić, należy zaznajomić się z wadami i zaletami najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku – materaca piankowego oraz materaca lateksowego. 

 

Zalety materaca piankowego i materaca lateksowego

Materac to najlepsze podłoże, na którym człowiek może spać, jednak odczuwalny komfort zależy od jego rodzaju. Z uwagi na to wyróżnić można między innymi właśnie materace piankowe – ich wkład stanowi innowacyjna pianka nadająca mu sprężystości, elastyczności, lekkości oraz trwałości, dzięki której w przypadku prawidłowego użytkowania materaca nie pojawiają się odkształcenia. Wśród wypełnień materacy piankowych wyróżnić można dwie szczególne pianki:

  • Materac piankowy czy lateksowy - jakie wady i zalety?wysokoelastyczną – często stanowi bazę materaca, do której dodaje się warstwy innych pianek, jednak może także występować samodzielnie. Nadaje materacowi odpowiedniej elastyczności, sprężystości oraz twardości. Specjalistyczne nacięcia tworzą strefy twardości, które odpowiednio podpierają całe ciało,
  • termoelastyczna – to wyjątkowy rodzaj pianki, która pierwotnie była wykorzystywana przez NASA. Jej charakterystyczną cechą jest reagowanie na temperaturę ciała oraz nacisk, przez co idealnie dopasowuje się do ciała i podpiera kręgosłup, zapewniając przy tym przyjemny efekt otulenia.

Materac lateksowy z kolei posiada wiele wspólnych cech z materacem piankowym, jednak różni je jedna zasadnicza rzecz – materiał wkładu stanowi naturalny surowiec, czyli mleczko kauczukowe. Posiada ono wyjątkowe właściwości antyalergiczne, antybakteryjne oraz antygrzybiczne, przez co materac do spania z lateksem jest wyjątkowo przyjazny alergikom. Porowata struktura umożliwia cyrkulację powietrza oraz zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci wewnątrz materaca, jednocześnie korzystnie wpływając na krążenie krwi.

 

Wady materaca piankowego i materaca lateksowego

Każdy użytkownik jest inny – preferuje inną twardość czy cierpi na bóle kręgosłupa lub alergie. To właśnie dlatego ważne jest znalezienie materaca, który odpowiednio dopasuje się do danego użytkownika. Wadą materaca piankowego jest fakt, że dla niektórych osób nawet twarda pianka może okazać się zbyt miękka. Natomiast materace lateksowe są o wiele cięższe od tych z wkładem piankowym oraz droższe. Wybierając materac do łóżka warto rozważyć wszystkie wady i zalety, jakie konkretny model oferuje.

Indywidualny wybór materaca jest niezwykle istotny dla zdrowia oraz efektywnego snu. To właśnie dlatego warto poznać te lepsze oraz gorsze cechy popularnych modeli materacy na rynku i na podstawie swoich odczuć i potrzeb podjąć decyzję, który z nich w większym stopniu odpowiada naszym potrzebom i preferencjom.