Bez zdrowego żywienia trudno jest dobrze funkcjonować. Powinniśmy zadbać o to, aby w naszym jadłospisie znalazły się wszystkie niezbędne nam składniki odżywcze. Istnieją jednak przypadki, w których niektóre produkty mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Może tak się dziać w przypadku problemów z układem pokarmowym. Jaką dietę wybrać w tym wypadku?
Z czego mogą wynikać problemy z układem pokarmowym?
Problemy z układem pokarmowym to szeroki termin, który obejmuje różne dolegliwości. Niektóre, jak biegunki czy zaparcia mogą być krótkotrwałe, inne zaś, jak choroba wrzodowa bądź zespół jelita drażliwego będą wzbudzały dyskomfort przez dłuższy czas i wymagają konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że w przypadku kłopotów z układem trawiennym, istotną rolę odgrywają nie tylko możliwe choroby, ale i nasz styl życia.
Jednym z najpowszechniejszych czynników, które negatywnie wpływają na nasz organizm, jest stres. Odczuwana przez nas nerwowość i niepokój oddziałują nie tylko na nasz umysł, ale i na organy, takie jak żołądek czy jelita. Silny stres wywołuje takie skutki jak nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu czy biegunka. Na dłuższą skalę może to doprowadzić do pojawienia się poważnych chorób, takich jak nerwica żołądka czy zespół jelita drażliwego.
Nikogo nie zdziwi fakt, iż w problemach z układem pokarmowych znaczenie ma również to, co jemy. Jeśli nie dostarczamy organizmowi potrzebnych substancji, może to skutkować pojawieniem się różnych niedoborów. To niekorzystnie przerzuci się na nasze funkcjonowanie. Co więcej, często rewolucje żołądkowe powstają z powodu zjedzenia czegoś ciężkostrawnego i niezdrowego.
Objawy dolegliwości żołądkowych
Objawy niestrawności czy problemów trawiennych mogą być różne. Jeśli jednak będą się utrzymywały bądź powtarzały na skutek spożycia danego produktu, należy koniecznie wprowadzić zmiany w dotychczasowej diecie, a do tego w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Najpopularniejsze objawy to między innymi:
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- zaparcia,
- gazy,
- ból brzucha,
- zgaga,
- wzdęcia,
- spadek wagi,
- ból mięśni,
- krwawienie.
Najpopularniejsze choroby układu pokarmowego
Choroby, z jakimi najczęściej wiązać się mogą te objawy to między innymi zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka, nerwica żołądka, kamica żółciowa, choroba refluksowa przełyku, marskość wątroby. Często dotyczą również łagodniejszych dolegliwości, takich jak zatrucia, nadwrażliwość pokarmowa czy nietolerancje pokarmowe, w tym celiakia bądź nietolerancja laktozy.
Dieta przy problemach z układem pokarmowym
Zdawszy sobie sprawę, z czym wiążą się kłopoty z trawieniem, na pewno będziemy pragnęli najszybciej im zapobiec. Niezwykłą pomocą w tym zagwarantuje odpowiednia dieta, która dostarczy naszemu organizmowi niezbędne składniki, a do tego zapewni dobre samopoczucie i energię. Jadłospis dla osoby zmagającej się z niestrawnością czy bólem brzucha powinien zawierać kilka kluczowych elementów. Pierwszym z nich jest błonnik, który odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jest odpowiedzialny za perystaltykę jelit i pomaga pozbyć się niepotrzebnych substancji z naszego organizmu. Umożliwia ponadto rozwój bakterii dobrych dla naszego żołądka. Bogate w błonnik są między innymi produkty zbożowe, czyli kasza gryczana bądź jęczmienna, ciemne pieczywo czy płatki owsiane. Poza błonnikiem należy dostarczyć cenne witaminy, zdrowe tłuszcze oraz posiłki zawierające naturalne kultury bakterii.
W diecie istotne będzie również wyeliminowanie tych składników, które nam nie służą. Mowa tu szczególnie o ciężkostrawnych produktach, które negatywnie oddziałują na trawienie. Niezdrowe będą bardzo ostre bądź słone potrawy, białe pieczywo, grzyby, rośliny strączkowe czy smażone ryby bądź mięso. Przetworzona żywność też nie stanowi dobrej alternatywy. Co więcej, należy zrezygnować też z niektórych napojów, takich jak kawa, mocna herbata czy alkohol, które nie wspierają pracy żołądka. Odstawienie używek również będzie miało dużą rolę w poprawie naszego samopoczucia. Warto wiedzieć, że palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko powstania refluksu przełyku, za to nadużycie alkoholu może doprowadzić do marskości wątroby.
Pomocne działania
W zwalczaniu dolegliwości żołądkowych możemy robić znacznie więcej, niż tylko wprowadzić nową dietę. Równie ważne jest zadbanie o zdrowy tryb życia, który pomoże nam zachować równowagę. Mowa tu szczególnie o zminimalizowaniu stresu, który krzywdząco wpływa na układ pokarmowy. Postawmy na czynności, które pomogą nam się zrelaksować i pozbyć napięcia. Kolejnym istotnym elementem jest aktywność fizyczna. Prawidłowe ćwiczenia mogą znacznie poprawić nasze samopoczucie oraz pracę naszego organizmu. Delikatna praktyka jogi będzie świetnym sposobem zarówno na poprawienie trawienia, jak i uspokojenie nerwów.
Problemy z układem pokarmowym są niezwykle przykrą dolegliwością, ponieważ powodują znaczny dyskomfort i utrudniają normalne funkcjonowanie. Z ich powodu musimy odmawiać sobie różnych rzeczy i być szczególnie ostrożni. Na szczęście w złagodzeniu tych nieprzyjemności pomoże odpowiednia dieta. Jeśli dobrze dobierzemy składniki, na pewno przygotowane przez nas potrawy nam zasmakują i dodadzą energii, bez ryzyka późniejszego dyskomfortu.