Materac jest jednym z tych elementów wyposażenia mieszkania, których używa się absolutnie codziennie. Nic więc dziwnego, że plamy na materacu i konieczność jego wyprania to bardzo powszechne problemy. Jak odświeżyć materac, żeby móc cieszyć się higieną i komfortem snu nawet po wypadkach takich jak poważne zalanie jego wierzchniej warstwy?

W jaki sposób powinno się czyścić materac?

Czyszczenie materaca w warunkach domowych opiera się w dużej mierze na jego regularnym odkurzaniu. W ten sposób zbiera się z jego powierzchni wszystkie drobne zanieczyszczenia takie jak okruszki, kurz, włosy, naskórek, czy drobnoustroje. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się domowy odkurzacz, warto jednak upewnić się, że jego końcówka jest czysta, aby nie przenieść na materac zanieczyszczeń z podłogi. Należy albo umyć zwykle używaną szczotkę, albo wybrać czystą końcówkę. Kiedy w domu mieszkają alergicy, zalecane jest skorzystanie z odkurzacza wyposażonego w hipoalergiczne filtry zatrzymujące alergeny wewnątrz urządzenia.

Lekkie plamy na materacu czy jego nieświeży zapach można zlikwidować poprzez wypranie ściąganego pokrowca. Materiał ten ma chronić materac przed większością codziennych zabrudzeń. Pierze się go w temperaturze nie niższej niż 40 stopni Celsjusza, aby pozbyć się wszystkich alergenów i drobnoustrojów.

W codziennej higienie materaca istotną rolę odgrywa jego wietrzenie. Najlepiej, jeśli wystawi się go na świeże powietrze, czyli na przykład na balkon. Ci, którzy nie mają takiej możliwości, mogą pozostawiać materac bez nakrycia przynajmniej przez godzinę dziennie przy otwartym oknie. Świeże powietrze zapewni cyrkulację powietrza we wszystkich warstwach materaca, przez co sprawniej zostanie odprowadzone z niego ciepło i wilgoć.

Jeszcze inną możliwością tego, jak odświeżyć materac, jest wykorzystanie w tym celu sody oczyszczonej. To naturalny środek neutralizujący zapachy i zapobiegający rozwojowi bakterii. Wystarczy posypać sodą całą wierzchnią warstwę materaca, równomiernie ją rozprowadzić i pozostawić na przynajmniej 30 minut bez nakrycia. Po tym czasie materac należy dokładnie odkurzyć.

Jak często trzeba czyścić materac?Zastanawiając się, jak wyczyścić materac z głębszych zabrudzeń i tym samym solidnie go odświeżyć, warto skorzystać z urządzeń przeznaczonych do prania dywanów. Sprawnie odprowadzają one wodę z pranych powierzchni, przez co nie zamoczą zbytnio materaca. Dla całkowitej pewności, że w jego wnętrzu nie pozostało ani odrobiny wilgoci, warto po takim praniu zostawić materac do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Pranie materaca zawsze powinno być uzupełniane jego regularnym odwracaniem. W przypadku modeli dwustronnych mowa o całkowitym odwróceniu, natomiast w przypadku jednostronnych – ustawieniu ich tak, aby ta część, która dotychczas odpowiadała za podparcie głowy, teraz utrzymywała nogi odpoczywającej osoby, Dzięki temu zużycie materaca będzie równomierne i upłynie znacznie więcej czasu, zanim pojawią się na nim pierwsze odkształcenia.

Jakie są domowe sposoby na wyczyszczenie materaca?

Soda oczyszczona, która nawet bez żadnych dodatków całkiem dobrze radzi sobie z odświeżaniem materacy, używana jest w domach na wiele sposobów. Jednym z nich jest mieszanie jej z niewielką ilością wody, aby stworzyć wilgotną maź antybakteryjną i odświeżającą. Może ona wnikać w głębsze warstwy materaca, niż sucha soda oczyszczona w proszku, przez co skuteczniej wywabi zapachy i oczyści miejsce snu. Niestety stosowanie takiej mieszanki może prowadzić do zawilgocenia materaca. Z tego powodu dezynfekcja materaca z użyciem sody oczyszczonej i wody powinna być stosowana wyłącznie wówczas, gdy ma się odpowiednie warunki, aby wysuszyć jego złożoną konstrukcję, najlepiej na świeżym powietrzu.

Innym rozwiązaniem tego, jak usunąć plamy z materaca, są uniwersalne płyny do prania tapicerek. Ich działanie jest delikatne dla tkaniny, a jednocześnie skutecznie odświeżają i oczyszczają one różne powierzchnie. Czyszczenie materaca wraz z jego dezynfekcją przeprowadzić można również z pomocą myjek parowych. Bardzo gorąca para wnika w głębokie warstwy materaca, likwidując wewnątrz wszelkie drobnoustroje, alergeny, zanieczyszczenia, a nawet zapachy.

Są osoby, które do czyszczenia materaca tworzą mieszankę wody z cytryną. Ma ona przyjemny zapach i pomaga skutecznie pozbyć się niewielkich plam. Trzeba jednak uważać, aby nie używać zbyt dużej ilości wody, która mogłaby wsiąkać w materac – jej wysuszenie może być problematyczne, a wilgotny materac staje się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Jak usunąć trudne plany z materaca?

Jak wyprać materac, aby pozbyć się plam, których nie sposób wyczyścić podstawowymi detergentami? Na tłuste plamy rozwiązaniem może być płyn do naczyń. Jego skład opracowywany jest tak, aby skutecznie pozbywać się tłustych zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni, co całkiem dobrze sprawdza się również podczas czyszczenia materaca. Innym sposobem może być przygotowanie płynu czyszczącego z 4 łyżek sody oczyszczonej i szklanki wody. Mieszankę należy przelać do pojemnika ze spryskiwaczem, po czym dokładnie spryskać plamę z każdej ze stron. Korzystając z tego sposobu, warto jednak pamiętać, że większa ilość wody oznacza dłuższe suszenie materaca, które trwać może nawet kilkanaście godzin. Nie należy jednak zakładać prześcieradła, zanim materac całkowicie nie wyschnie, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do powstania pleśni, grzybów i drobnoustrojów w jego środkowych warstwach.

Sposobem na to, jak usunąć plamy z materaca, jest także użycie chemicznego odplamiacza. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy mowa o materacach używanych przez dzieci, osoby starsze, lub alergików, ze względu na silny chemiczny skład preparatu. Znacznie łagodniejsze są środki przeznaczone do czyszczenia tapicerki, jednak nie zawsze tak skutecznie rozjaśnią one zabrudzoną tkaninę.

Plamy, które widoczne są wyłącznie na pokrowcu materaca, należy czyścić po jego zdjęciu. Jeśli zanieczyszczenia dostały się w głębsze warstwy pianki, konieczna może być wizyta w pralni.

Jak wyczyścić zasikany materac, aby wrócił do poprzedniego stanu?

Zamiast zastanawiać się, jak wyczyścić zasikany materac, należy natychmiast reagować. Im szybciej podejmie się kroki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się plamy, tym lepszych efektów czyszczenia można się spodziewać. Póki materac jest mokry, ważne jest, żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej wilgoci. Pomóc może przyciskanie do jego wierzchniej warstwy chłonnych papierowych ręczników, oraz posypywanie wilgotnej plamy solą i sodą oczyszczoną.

Istnieje sposób na to, jak wyczyścić zasikany materac w domowych warunkach – zakłada on użycie gęstej mazi wykonanej z sody oczyszczonej, wody utlenionej oraz olejków eterycznych o przyjemnym odświeżającym zapachu. Pachnąca antybakteryjna maź powinna zostać rozprowadzona po plamie. Jej grubą warstwę można pozostawić na jakiś czas lub, według innych zaleceń, szorować szczotką i spryskiwać octem, aby jej działanie dotarło w głębsze warstwy. Takie czyszczenie materaca przynosi dobre efekty, jednak wymaga długiego suszenia przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.

Gdy domowe sposoby na pranie materaca zawiodą, warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Aby unikać tego typu wypadków w przyszłości, dobrze jest zabezpieczyć materace narażone na zalanie. Mowa przede wszystkim o modelach dziecięcych, ponieważ to właśnie kilkulatkom najczęściej zdarzają się takie niekontrolowane wypadki. Wszystkie materace przeznaczone dla dzieci w ofercie marki Hilding wyposażone są w wodoodporny pokrowiec, który wystarczy w razie potrzeby wyprać w pralce automatycznej. Firma Hilding proponuje także podobne pokrowce pasujące na dowolny wymiar większego materaca.

Dlaczego i co ile trzeba czyścić materac?

Nieczyszczony materac może stać się siedliskiem bakterii i drobnoustrojów takich jak roztocza. Higiena jest szczególnie ważna dla małych dzieci i alergików, którym uporczywe objawy alergii mogą skutecznie utrudniać spokojne zaśnięcie i nieprzerwany sen przez pełnych kilka godzin. Materac używany przez wrażliwe osoby powinien być codziennie wietrzony, aby nie doprowadzić do stworzenia warunków sprzyjających do rozwoju drobnoustrojów.

Odkurzanie materaca zalecane jest średnio raz w tygodniu. Każdego dnia poprzez standardowe używanie łóżka na powierzchni materaca gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, martwy naskórek, czy włosy. Regularne odkurzanie wierzchniej warstwy zagwarantuje higieniczny i bezpieczny odpoczynek.

Te osoby, które decydują się na odświeżanie materaca z pomocą suchej sody oczyszczonej, mogą robić to regularnie raz w miesiącu. Dezynfekcja materaca sodą zapobiega rozwojowi bakterii w jego warstwach oraz niweluje wszelkie zapachy z jego warstw wierzchnich.

Jeśli jakikolwiek płyn rozleje się na powierzchnię łóżka lub zbiorą się na nim inne zauważalne zanieczyszczenia, czyszczenie materaca należy przeprowadzić jak najszybciej. Szybka reakcja pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której materac ze względu na plamy czy wilgoć zebraną wewnątrz będzie musiał zostać wymieniony. Higiena wydłuża żywotność materaca. Aby ograniczyć ilość wypadków, nie należy jeść w łóżku ani używać w jego pobliżu żadnych płynów, które przez drobną nieuwagę mogłyby zostać rozlane.

Kiedy warto kupić nowy materac?

Oznaki świadczące o tym, że czas kupić nowy materac, to:

  • wyczuwalne sprężyny lub odkształcenia takie jak wgłębienia w wierzchniej warstwie materaca;
  • skrzypiąca konstrukcja hałasująca podczas zmiany pozycji snu;
  • widoczne zanieczyszczenia, nieprzyjemny zapach;
  • zmiana preferencji pod kątem zdrowotnym, choćby w przypadku zdiagnozowania zwyrodnień kręgosłupa lub znacznej zmiany wagi ciała, kiedy potrzebny jest materac o innej twardości;
  • obolałe mięśnie, uczucie sztywnienia kości po wstaniu z łóżka;
  • objawy alergii nasilające się w kontakcie z materacem.

Zwykle materac nadaje się do użytku przez od 7 do 15 lat od zakupu. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego właściwości higieniczne, które znacznie wydłużają żywotność. Jednym z podstawowych walorów tego typu jest zdejmowany pokrowiec przepuszczający powietrze, taki jak model Elips dołączany do popularnych modeli materacy marki Hilding, który można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Inna kwestia to wysokiej jakości materiały, które wolniej ulegają odkształceniom i dłużej zapewnią właściwe podparcie kręgosłupa podczas snu. Warto także pomyśleć o zakupie materaca nawierzchniowego w celu zabezpieczenia głównego materaca.