Dobór odpowiedniego biustonosza to kluczowy element komfortu i zdrowia każdej kobiety. Okazuje się jednak, że nie wiele pań wie, w jaki sposób dobierać stanik, a tym samym, jaki jego rozmiar będzie właściwy we własnym przypadku. Należy wiedzieć, że źle noszony biustonosz skutkuje nie tylko dyskomfortem, ale również może prowadzić do bólu pleców czy otarć skóry. Szczególnie na ten aspekt powinny zwrócić kobiety z większym biustem — stanik pozwala wówczas odciążyć kręgosłup oraz zachować pełny i jędrny wygląd piersi. Jak więc wybrać idealny biustonosz? Oto kilka wskazówek!

Rozmiary biustonoszy: jak je odczytywać?

Na matce każdego stanika znajdują się podstawowe dane o wielkości miseczki oraz obwodzie biustonosza. Najczęściej możemy je spotkać w postaci oznaczeń, np. A70 czy B80. Litera w tych oznaczeniach wskazuje właśnie na rozmiar miseczki, a liczba na obwód klatki piersiowej pod biustem mierzony w centymetrach. Wielkość miski stanika wynika z różnicy między obwodami pod biustem i w biuście. Przykładowo różnicę 12-13 cm określa się jako miseczkę A, różnicę 14-15 cm miseczkę B itd. Istnieją siatki rozmiarowe, które jasno obrazują, jaką wielkość biustonosza powinnyśmy nosić. Jeżeli w obwodzie klatki piersiowej posiadamy 84 cm, a pod piersiami 69 cm, powinnyśmy zdecydować się na stanik w rozmiarze 70B. Gdy ten model będzie dla nas za ciasny, możemy przymierzyć biustonosz 75A – większy obwód, ale mniejsza miseczka zachowują podobną objętość. Nazywamy je rozmiarami siostrzanymi. Nierzadko więc okazuje się, że do naszego biustu pasuje nie jeden rozmiar, a przynajmniej dwa. Co więcej, dwie kobiety o podobnej optycznie wielkości biustu mogą nosić zupełnie inne rozmiary biustonosza — jedna z nich będzie miała miseczkę B, gdy druga D. Wpływ na dobór stanika ma bowiem budowa ciała, a nie tylko sama wielkość piersi.

Pomiar obwodu pod biustem i w biuście

Biustonosz: jak go prawidłowo dobrać?Pierwszym krokiem do znalezienia idealnego biustonosza jest dokonanie pomiaru swojego obwodu pod biustem i w biuście. Uznaje się jednak, że to podbiuście jest punktem wyjścia do doboru odpowiedniego stanika. Druga część rozmiaru, czyli miseczka, pozostaje zależna od tej pierwszej. Podczas mierzenia musimy natomiast pamiętać, aby miarka pozostawała dobrze dociśnięta (oczywiście nie w sposób, który jest dla nas już niekomfortowy). Pomiaru należy dokonywać na wydechu, a wynik zaokrąglić do najbliższej wartości dostępnej w tabeli rozmiarów, np. danego producenta bielizny. Jeżeli miara nie przylega bezpośrednio do skóry, najlepiej mieć dopasowany, miękki biustonosz bez usztywnień. W ten sposób uzyskamy najbardziej adekwatny wynik. Dopilnujmy też, aby miarka znajdowała się na tej samej wysokości pod piersiami, co z tyłu na plecach. W innym wypadku wyjdzie nam nieprawidłowy pomiar, a stanik nie zostanie odpowiednio dobrany. W przypadku mierzenia obwodu w piersiach możemy zachować większy „luz”. Pamiętajmy, że to dolna część biustonosza odpowiada za podtrzymanie piersi — wynik należy zaokrąglać w dół, aby mieć pewność, iż stanik faktycznie będzie spełniał swoje zadanie. Jeżeli jednak obawiamy się, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie się zmierzyć, możemy wybrać się do profesjonalnej brafitterki, czyli osoby zajmującej się doborem biustonosza.

Rodzaje biustonoszy: który jest najwygodniejszy?

Mówiąc o rodzajach biustonosza, przede wszystkim mamy na myśli kształt miseczki. Zazwyczaj poszukujemy takiej, która podkreśli nasze piersi i je uwydatni, lecz nadal pozwoli zachować nam komfort. Najbardziej popularnym modelem jest biustonosz usztywniany — najlepiej modeluje biust, podkreślając kobiecą estetykę oraz atrakcyjność. Jednakże biustonosze usztywniane posiadają swój dalszy podział na: balkonetki, push-up’y, plunge oraz full cup. Balkonetka to stanik z nisko zabudowanymi miseczkami, który pięknie eksponuje górną część biustu. Jego przeznaczeniem są głównie stylizacje z głębszym dekoltem, dlatego rzadko jest wybierany na co dzień. Push-up to z kolei biustonosz z dodatkowymi wkładami unoszącymi piersi. W ten sposób sprawia, że wyglądają one na większe, a dekolt zyskuje pełniejszy efekt. Wiele kobiet uznaje jednak push-up za nie do końca wygodny. Plunge jest biustonoszem z niskim mostkiem, również idealnym do bluzek z większym wcięciem. Ten stanik unosi piersi do środka, podkreślając ich kształt. Najbardziej komfortowy może okazać się full cup, czyli biustonosz o pełnych miseczkach, dobrze przykrywających biust. Zapewnia on znacznie lepsze wsparcie niż pozostałe modele. Jest szczególnie polecany dla pań z większymi piersiami. Poza modelami usztywnianymi za pomocą fiszbin możemy również dostać biustonosze typu braletka. Są idealnym wyborem dla kobiet o mniejszym biuście, które nie wymagają tak dużej stabilizacji. Jednakże wybór stanika to indywidualna kwestia — dla każdej z nas inny model okazuje się być wygodniejszy.

W trosce o kobiece zdrowie nie zapominajmy o wysokiej jakości nocnym wypoczynku. Nic tak doskonale nie wspiera snu jak dobrze dobrany materac, dostępny w salonach w Zabrze. Podłoże do wypoczynku powinno cechować się nie tylko odpowiednią twardością, ale również wypełnieniem o właściwościach higienicznych.

Dobra regulacja ramiączek

Przy zakupie stanika nie bez znaczenia pozostaje także to, czy posiada on regulowane ramiączka. To na nich spoczywa aż 20% podtrzymania piersi. Dopełniają one proces dopasowania stanika, dlatego ich długość nie może być przypadkowa. Ramiączka nie powinny swobodnie opadać, ale jednocześnie nie mogą wbijać się w ramiona. Nawet jeżeli wybierzemy biustonosz o idealnym rozmiarze i dobrej wielkości miseczce, będzie, kolokwialnie mówiąc, do niczego, skoro nie posiada regulowanych ramiączek. Zakłada się, że powinny być one tak wyregulowane, aby znajdowały się w odległości grubości dwóch palców od ramion. Jednocześnie nie mogą być zbyt cienkie, zwłaszcza przy większym biuście, który potrzebuje dodatkowego wsparcia. Szersze ramiączka lepiej rozkładają ciężar i zapobiegają wrzynaniu się w skórę.

Dodatkowe ważne fakty o biustonoszach

Co jeszcze warto wiedzieć, poszukując odpowiedniego biustonosza? Przede wszystkim to, iż nasz biust zmienia się z czasem, a tym samym może wymagać nieco innej miseczki. Zwłaszcza przed okresem kobiecie piersi stają się bardziej nabrzmiałe, przez co biustonosz, który nosimy na co dzień, nie spełnia już prawidłowo swojej roli. Zmiany w wadze ciała również mają wpływ na wielkość biustu. W takich sytuacjach szczególnie praktyczne okazują się staniki z regulowanymi ramiączkami, a także regulowanym obwodem. Poza tym należy pamiętać, że biustonosze różnią się faktycznym rozmiarem nawet u tego samego producenta. Przed zakupem warto przymierzyć dany model, aby mieć pewność, że dobrze leży i nas nie krępuje. Odpowiednio dobrany stanik to taki, o którym nie myślimy w ciągu dnia.

Biustonosz to element bielizny, który nie jest jedynie kwestią estetyki. Każda kobieta powinna wiedzieć, że jego właściwy dobór ma wpływ na zdrowie ciała i samopoczucie. Warto poświęcić więcej czasu na zakup stanika, który faktycznie będzie solidnie wspierał biust, a jednocześnie sprawiał, że prezentuje się on atrakcyjnie.

Przeczytaj także: Sennik: Grzyby — co oznacza sen o grzybach?