Nie ma wątpliwości, że zły humor oraz pogorszone samopoczucie to nic miłego. Nawet jeśli chcemy zmienić tę nieprzyjemną sytuację i zadbać o nasz dobrostan, często się to nie udaje, a my wciąż źle się czujemy. Z tego względu warto zainteresować się aspektami, które mają bardzo istotny wpływ na nasze samopoczucie. Co zatem robić, aby dobrze się czuć? Sprawdź sam!

Czym skutkuje zaniedbanie siebie?

W niektórych przypadkach może wydawać się, że jesteśmy po prostu skazani na złe samopoczucie. To podejście jest niebezpieczne, ponieważ jeśli poddamy się i nie będziemy chcieli wprowadzać pozytywnych zmian w naszym życiu, może okazać się, że nasza codzienność stanie się bardzo smutna i trudna. Konsekwencje, z jakimi być może będziemy musieli się liczyć, to między innymi:

 • problemy ze snem,
 • trudności w pielęgnowaniu relacji,
 • brak siły i motywacji do działania,
 • niechęć do próbowania nowych rzeczy,
 • negatywne postrzeganie rzeczywistości,
 • większe odczuwanie stresu,
 • brak odczuwania przyjemności z rzeczy,
 • apatia, znudzenie,
 • częste odczuwanie rozdrażnienia.

Skutki zaniedbania siebie mogą sprawić, że komfort naszego życia znacząco się pogorszy. Jeśli damy porwać się pracy, toksycznym relacjom czy nadmiarze obowiązków, może dojść do tego, że gdzieś po drodze zagubimy siebie. Taka sytuacja sprawi, że nie będziemy czuli chęci do zaopiekowania się sobą i zrobienia czegoś, co mogłoby poprawić nasze samopoczucie. Nie jest to jednak dla nas korzystne – powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym możemy poprawić nasz nastrój, a do tego uczynić każdy dzień zdecydowanie lepszym.

Od czego zależy dobre samopoczucie?

Dobre samopoczucie to zdecydowanie bardziej złożony problem, niż mogłoby nam się wydawać. Obejmuje ono zarówno dobrostan fizyczny, jak i psychiczny. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, musimy zachować równowagę w wielu różnych aspektach. Będzie to zależało między innymi od:

 • Co robić, aby się dobrze czuć?zdrowa dieta,
 • aktywność fizyczna,
 • zdrowie,
 • relacje z innymi,
 • posiadanie zainteresowań,
 • relaks,
 • odpowiednia ilość snu,
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • satysfakcja z wykonywanych działań,
 • zgodność naszych wartości z tym, co robimy.

Rola aktywności fizycznej

W tym wypadku mówienie, że nie przepadamy za aktywnością fizyczną, nie ma żadnego zastosowania. Codzienny ruch jest nam potrzebny, aby zatroszczyć się nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Ćwicząc, wzmacniamy nasze mięśnie i ciało. Czujemy się silniejsi i pewniejsi w tym, jak wyglądamy. Oprócz tego redukujemy ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Aktywność fizyczna powoduje, że nasz organizm wytwarza hormony szczęścia, co z kolei przekłada się na naszą psychikę. Mamy lepszy humor, a do tego łatwiej możemy poradzić sobie ze stresem i niepokojem. Wysiłek fizyczny pozwoli nam odciąć się od tego, czym się martwimy. Wtedy będziemy mogli skupić się w pełni na sobie.

Rozwijanie zainteresowań

Ciekawość świata to cecha, która przypisywana jest głównie dzieciom. Pamiętajmy jednak o tym, że dorośli również mogą być ciekawi tego, co ich otacza! Chęć do rozwijania swoich umiejętności i poznawania nowych rzeczy sprawi, że będziemy poszerzać naszą kreatywność i wyobraźnię, a nasz mózg będzie stymulowany przez nowe wyzwania. To bez wątpienia korzystnie wpłynie na nasz dobrostan. Poza tym poświęcenie się swoim pasjom da nam przestrzeń na to, aby pozbyć się stresu i na moment zapomnieć o otaczającym nas świecie.

Dbanie o wypoczynek

Prawidłowa ilość snu to aspekt, którego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. To przez wypoczynek zyskujemy siłę i motywację do działania. Sen to również moment, w którym nasz organizm się regeneruje. Jeśli nie damy mu na to czasu, może okazać się, że nasza odporność spadnie, a my będziemy czuli się nieustannie zmęczeni i bezsilni. Nie tylko czas snu jest ważny – oprócz tego należy zadbać o naszą higienę. Zauważymy, że w czystej, świeżej przestrzeni o wiele lepiej nam się żyje. W tym celu wspaniale sprawdzi się nakładka higieniczna, która ochroni nasz materac przed zabrudzeniami i gromadzeniem wilgoci. Oferta dostępna tutaj: https://sleepinghouse.pl/148-posciel

Nawiązywanie relacji z innymi

Nie bez powodu mówi się, że człowiek to istota społeczna. Potrzebujemy innych osób, aby dobrze się czuć. Przebywając z kimś, możemy dzielić się naszymi emocjami i spostrzeżeniami, a do tego mile spędzić czas. Chcąc zadbać o dobre samopoczucie, przebywajmy z osobami, przy których czujemy się bezpiecznie i swobodnie.

Nie można ukryć, że dobre samopoczucie to bardzo złożona rzecz. Choć dbanie o nią może na pierwszy rzut oka wydawać się trudne, w rzeczywistości proces ten przyniesie nam wiele satysfakcji. Postawmy na zróżnicowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i pielęgnowanie bliskich nam relacji, a na pewno będziemy mogli cieszyć się dobrym nastrojem i radością z życia.

Przeczytaj także: